30.8 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 14, 2024
Booking.com
Ana SayfaYaşam'Sanatın Dili' Sergisi Bulgaristan'da sanatseverlerle buluştu

‘Sanatın Dili’ Sergisi Bulgaristan’da sanatseverlerle buluştu

Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi sanatçılarının tabloları, Bulgaristan’ın Filibe kentinde, “Sanatın Dili” sergisinde Bulgar sanatçı ve sanatseverlerle buluştu. “21 Şubat Dünya Anadili Günü”ne, Türk-Bulgar sanat ve dostluk sergisi damga vurdu.

Türk ve Bulgar sanatçıların eserlerinin yer aldığı, Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve Plovdiv Müzik, Dans ve Güzel Sanatlar Akademisi tarafından gerçekleştirilen “Sanatın Dili” sergisi, Balaban Evi’nde açıldı. Bulgaristan’ın “ressamlar şehri” olarak bilinen Filibe kentinde düzenlenen sergiye, Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden katılan akademisyen sanatçılar ve öğrenciler eserleriyle sanatseverlerin beğenisini kazandı.

Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Haykır, yüksek lisans öğrencileri ve Plovdiv Müzik Dans ve Güzel Sanatlar Akademisi sanatçılarının eserlerinin yer aldığı sergide, Türk-Bulgar dostluk vurgusu yapıldı. Plovdiv Müzik Dans ve Güzel Sanatlar Akademisi Öğretim Üyesi Doç. Rumen Jekov ve öğrencilerinin eserlerinin de sanatseverlerin beğenisine sunulduğu sergiye, 21 sanatçı eserleriyle katıldı.

Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Haykır, serginin açılış törenindeki konuşmasında, 8 Türk sanatçının eserleriyle Bulgaristan’a gelerek iki ülke arasındaki kültürel ve sanatsal iş birliğini pekiştirdiğini söyledi. Türk-Bulgar dostluğuna ve iki ülke halkının kardeşliğine vurgu yapılan serginin açılışı, Başkonsolos Hüseyin Ergani tarafından yapıldı.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), 2000’de 21 Şubat tarihini “Dünya Anadil Günü” ilan etti. 21 Şubat, 19 yıldır dünyada dilsel farkındalık yaratmak ve çok dilliliği teşvik etmek için kutlanıyor.

Sergide, eserlerini sergileyen sanatçılar oldu, Doç. Dr. Mustafa Haykır, Doç. Dr. Rumen Jekov, Berna Sağlam, Betül Sarısu, Borislava Sotirova, Boyan Avramov, Cvetelina Angelova, Delyana Georgieva, Fahri Çağdaş, Hristina Pavlova, Iva Filkina, Ivan Ivanov, Miroslav Arabadzhiev, Osman Yuseinov, Rabianur Turhan, Savvas Kozidis, Selçuk Işık, Stanislav Valevsky, Şenol Bora, Tanyo Pavlov ve Volkan Karabağ oldu.

- REKLAM-
İlginiz Çekebilir

Son Eklenen Haberler