8.9 C
İstanbul
Cuma, Aralık 8, 2023
Booking.com
Ana SayfaSağlıkRahim ağzı (serviks) kanserinin belirtileri nedir?

Rahim ağzı (serviks) kanserinin belirtileri nedir?

Rahim ağzı kanseri ve tedavi süreci hakkında bilgilendirmelerde bulunan Özel Medar Hastanesi Sakarya Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Yeşim Darol “Kanserin evresi tedavisi seçiminde en önemli faktördür” dedi.

Özel Medar Hastanesi Sakarya Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Yeşim Darol rahim ağzı kanseri ya da tıbbı adıyla serviks kanserinin rahmin serviks adı verilen alt kısmındaki hücrelerde görüldüğünü ifade etti. Op. Dr. Yeşim Darol, “Serviks, rahmin vajinaya bağlanan  kısmıdır. Kadınlar da en sık görülen kanserlerdendir. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan insan papillama virüsünün ( HPV) Çeşitli türleri  rahim ağzı kanserinin en sık nedenidir. Gelişmemiş ya da gelişmekte olan ülkelerde daha çok görülür” dedi.

BELİRTİLERİ NELERDİR

Rahim ağzı (serviks) kanseri belirtileri hakkında da bilgiler veren Op. Dr. Yeşim Darol, “En yaygın olarak vajinal kanama olur. Vajinal kanama adet dönemi dışında, cinsel ilikşki sonrası ya da menopoz sonrası dönemde görülebilir.  Cinsel ilişki sonrasında ağrı, anormal vajinal akıntı, adet döngüsü bozulması diğer sık belirtilerindendir.  İleri evrede ise anormal vajinal kanama kansızlık yapar. Karnın alt bölgesinde, bacakta ve sırtta geçmeyen ağrılar vardır. Kitle nedeniyle idrar ve dışkılama problemleri olabilir. Vajinaya idrar ya da dışkı kaçağı olabilir. Diğer kanserlerde oluğu gibi kilo kaybı bu belirtilere eşlik eder” diye konuştu.

- REKLAM-
İlginiz Çekebilir
- REKLAM -

Son Eklenen Haberler