Experphe Plakalı Eşanjör

Plakalı Eşanjör Nedir?

Isıtma ve soğutma alanında sıklıkla karşılaşılmakta olan plakalı eşanjör bir tesisat ekipmanı olarak bilinmektedir. Sıcaklıkları farklı iki akışkanın birbirlerinden plakalar yardımı ile ayrıldığı ve bu plakaların da iki akışkan arasında ısı transferi yaptığı bir ekipman olarak kullanılmaktadır. Birçok farkı eşanjör çeşidi içerisinde plakalı eşanjör bir takım avantajlar sağlamaktadır. Özellikle ince olmasından dolayı ısı transfer hızını artırıcı bir etkiye sahip olduğunu söylemek mümkündür.

 Plakalı Eşanjör Avantajları

 Plakalı eşanjörler, ısı transferinin hızını artırıcı bir etkiye sahiptir. En önemli özelliklerinden birisi de verimli olmaları olarak ifade edilebilir. Aynı zamanda kullanılan sistemlerin zaman içerisinde oluşabilecek tortu ve pislik oluşumunu da engelleyici bir etkiye sahip olduğu bilinmektedir. Tesisatta bazı durumlarda aşırı basınç meydana gelmesi söz konusu olabilmektedir. Plakalı eşanjör kullanımının ise aşırı basınca karşı sistemi koruyucu bir etkisi bulunmaktadır. Kullanıldıkları sistemlerin ömürlerini artırıcı bir etkiye sahip olduklarını söylemek de mümkündür. Plakalı eşanjör avantajlarından faydalanmak için en uygun eşanjörün tercih edilmesi gerekmektedir.

 Plakalı Eşanjör Özellikleri

 Plakalı eşanjör aynı zamanda ısı değiştirici olarak da bilinmektedir. Bir tesisat ekipmanı olarak kullanılmakta olan plakalı eşanjör kullanılan özel contalar sayesinde birbirinden ayrılan ve arka arkaya dizili olan plakalardan oluşmaktadır. Genel olarak plakalı eşanjörlerin iki adet giriş portu, kanallı ısı transfer plakaları ve iki adet çıkış portundan meydana geldiklerini söylemek mümkün olmaktadır. Plakalı eşanjör içerisinde yer alan plakaların akışkanların birbirine karışmasını engelleyici özellikte olduğunu söylemek mümkündür. Aynı zamanda ısıtıcı akışkan ile ısınacak akışkan arasında ısı transferi sağlamaktır. Homojen bir ısı dağılımına neden olurlar ve bu sayede ise ısı iletiminin verimli bir şekilde gerçekleşmesi sağlanır.

 Plakalı Eşanjör Seçimi

 Plakalı eşanjör seçimine oldukça özen gösterilmesi gerekmektedir. Dikkat edilmesi gereken en önemli kriterin ise kapasite olduğunu söylemek mümkündür. Hazırlanan eşanjörlerin ihtiyaç duyulan kapasite doğrusunda hazırlanması veya bu doğrultuda seçilmesi gerekmektedir. Kullanılan ısı istasyonları içerisinde en fazla özen gösterilmesi gereken sistemlerden birisi de plakalı eşanjör seçimi olmalıdır. Kullanılan sıcak suyun ısınma hızını doğrudan etkilemesi nedeniyle tercih edilen eşanjörün doğru özelliklerde olması gerekmektedir.

Bir cevap yazın