9.9 C
İstanbul
Pazartesi, Mart 20, 2023
Booking.com
Ana SayfaYaşamEl yazması Mushaflar, İstanbul AKM Galeri’de sergilenecek

El yazması Mushaflar, İstanbul AKM Galeri’de sergilenecek

Hat, tezhip, cilt ve ebru gibi kitap sanatlarının zirve örneklerinin numunelerini içeren yüzlerce yıllık muhteşem el yazması Mushaflar, İstanbul AKM Galeri’de sergilenecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı, başta İstanbul, Ankara, Bursa, Konya ve Edirne olmak üzere muhtelif şehirlerden derlediği ve tamamına yakını ilk defa sergilenecek olan 70’ten fazla Mushaf-ı Şerîf’i “Kutsal Risâlet: Yazma Mushaf Sergisi”nde bir araya getirdi.

Sergi kapsamında, Osmanlı dönemi hattatları ve nakkaşları tarafından hazırlanan her biri sanat eseri niteliğindeki Mushafların yanında, Abbâsî, Selçuklu, İlhanlı ve Gazneliler ile Safevî, Memluk, Hint ve Mağrib coğrafyalarına ait Mushaf-ı Şerîf’ler görülebilecek.

Mushaf-ı Şerîfler, tarihi ve sanatsal özellikleri yanında bezemelerinde kullanılan pigmentler, cilt teknikleri ve eski onarımlarına dair görülemeyen özelliklerinin yer alacağı bilgi panoları ile ziyaretçilerini karşılayacak.

İslâm medeniyetinde kâğıdın henüz yazı malzemesi olarak kullanılmadığı dönemde parşömen üzerine altın kullanılarak kûfî hatla yazılan ve Nuruosmaniye Kütüphanesi envanterine kayıtlı 12 asırlık Mushaf-ı Şerîf başta olmak üzere, Fatih Sultan Mehmet tarafından vakfedilen Mushaf-ı Şerîf ile Özbek Han için özel olarak kağıt üzerine tahrirli altın mürekkeple yazılan Mushaf-ı Şerîf sergideki başlıca eserler.

Ağırlığı onlarca kilogramı bulan büyük boy Mushaflar yanında sancak başlarına takılan ve ancak mercekle okunabilen çok küçük ebatlı sancak Mushaflar da sergideki ilgi çekici öğelerden.

8 – 29 Nisan 2022 tarihleri arasındaki sergi etkinlikleri kapsamında ayrıca hat, tezhip ve Mushaf yazımı gibi konuları ele alan konferans ve söyleşiler de düzenlenecek.

- REKLAM-
İlginiz Çekebilir
- REKLAM -

Son Eklenen Haberler