19.5 C
İstanbul
Cuma, Haziran 9, 2023
Booking.com
Ana SayfaYaşamKÖPEK VİTAMİNİ NEDEN KULLANILIR?

KÖPEK VİTAMİNİ NEDEN KULLANILIR?

İnsanların hayatında sıklıkla yer alan bir kavramdır: vitaminler. Birçoğumuz vücudumuz için gerekli olan vitaminleri besinler yardımıyla alabiliriz ancak bazen besinlerden aldığımız vitaminler vücudumuza yeterli gelmez. Bu durumlarda doktor tavsiyesiyle reçeteli ya da reçetesiz olarak satılan vitamin takviyelerinden kullanarak vücudumuzun işleyişini düzenleyebilir ve sağlık konusunda ilerleyen zamanlarda daha büyük sıkıntılar yaşamamak için gerekli adımları atabiliriz.

Köpek ya da kedi denince vücutları tamamen bizden farklı canlılar düşünürüz ancak olay hiç de böyle değildir. Kediler ve köpeklerin de vücut sistemlerinin işleyişi bizimkiyle son derece benzerdir. Bu sebeple onların da mamalardan alamadığı vitaminleri takviye yoluyla alması gerekebilir. Kedi ve köpek vitaminleri hayvanseverler tarafından sıklıkla kullanılan takviyelerdir. Ancak burada en önemli olan nokta hayvanlarımızın ihtiyacına yönelik vitaminler kullanmamız ve takiplisi olduğumuz veterinlerle beraber karar vermektir.

Köpek Vitamini Neden Gereklidir?

Köpek vitaminleri ne çok beslenme yetersizliğinde kullanılır. İştahsız bir köpeğiniz varsa, çeşitli sebeplerden dolayı hazır mama yemeyen ya da besin değeri düşürülmüş mama kullanması gereken köpeklerde besin yetersizliği görülebilir. Bu durumda köpek vitamini kullanılması gerekmektedir.

Köpek tüy vitamini de tüyleri cansız, dökülen köpekler için özel olarak geliştirilen bir vitamindir. Tüyler köpekler için çok önemlidir. Cilt sağlığı, vücut ısısının düzenlenmesi söz konusu olduğunda aktif rol oynayan tüylerin sağlığı da çok önemlidir. Bu sebeple tüy vitamini de veterineriniz öneriyorsa ihmal edilmemesi gereken vitaminlerden biridir.

Hamile köpekler için de vitaminler son derece gereklidir. Hem fetüsün sağlıklı gelişimi hem de anne köpeğin vitamin depolarının boşalmaması için veteriner tavsiyesiyle gerekli vitaminleri köpeğinize verebilirsiniz. Bu sayede hem sağlıklı bir doğum gerçekleşmiş olur hem de köpeğiniz hamilelik sürecinden dolayı yıpranmaz.

Yavru köpek vitaminide özellikle anne sütünden erken kesilen köpekler için veterinerler tarafından genellikle tavsiye edilmektedir. Köpeklerin sağlıklı büyüme sürecinde mama yanında bu gibi takviyeler önemlidir.

Köpekler İçin Hangi Vitaminler Kullanılır?

Yukarıda da söylediğimiz gibi köpeklerle vücut işleyişimiz birbirine çok benzer. Bu sebeple aslında kullanılan vitaminler de birbirinden çok farklı değildir. A vitamini, B vitaminleri, D vitamini, E vitamini ve K vitamini köpek vitamini olarak da kullanılabilmektedir. Ancak bunların insanlar içim üretilen çeşitlerinin küçük dostlarımız için uygun olmadığını unutmayalım. Her ne kadar içerikteki vitaminler aynı olsa da köpekler için daha farklı formülasyonlar kullanılmakta ve vitaminler onların vücudu için de uygun hale getirilmektedir.

- REKLAM-
İlginiz Çekebilir
- REKLAM -

Son Eklenen Haberler