30.8 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 14, 2024
Booking.com
Ana SayfaYaşam“Hocamızı anmaya her zaman devam edeceğiz”

“Hocamızı anmaya her zaman devam edeceğiz”

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Fen Edebiyat Fakültesi öğrencileri, Alegori ve Şiir Topluluğu tarafından düzenlenen “Âlim Kahraman ile Tanıdığım Orhan Okay Kitabı Üzerine Söyleşi” etkinliğinde buluştu. Düzenlenen etkinliğe SAÜ Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yılmaz Daşcıoğlu, öğretim üyelerinden Doç. Dr. Vildan Coşkun ve çok sayıda öğrenci katıldı.

“Hocamızı anmaya her zaman devam edeceğiz”

Açılış konuşmasını yapan SAÜ Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yılmaz Daşcıoğlu, “3 sene önce Ocak ayında vefat eden kıymetli hocamız Prof. Dr. Orhan Okay’ı, Bahar dönemi başlangıcı olan Şubat ayında anmaya devam ediyoruz. Böyle değerli insanları anmaya ve fakültemizde yaşatmaya her zaman özen göstereceğiz” dedi.

“Gençleri geçmiş için değil, gelecek için yetiştirmemiz gerekiyor”

Konuşmasına Orhan Okay ile yaşadığı anılarını anlatarak başlayan ve kitabının içeriğinden bahsederek devam eden Âlim Kahraman, “İstanbul beyefendisi olsa da ömrünü Anadolu insanının eğitim ve öğretimine adadı. Eğitim ve öğretimin öneminin bilincinde olan kişilerdendi. Hem çok iyi bir eğitimci hem de çok iyi bir öğretici olmasının yanı sıra çok mütevazı bir kişiliğe sahipti” dedi. Orhan Okay ile olan İstanbul gezilerine sıklıkla değinen Kahraman, onunla birlikte yaşadığı tecrübelerden bahsederek, “İnsan etrafındaki kişilerden ve yetiştiği şehirlerden meydana gelir. Geçmişle gelecek arasındaki değişim çok hızlı bir şekilde devam ederken gençleri geçmiş için değil, gelecek için yetiştirmemiz gerekiyor” ifadelerini kullanarak sözlerini tamamladı. Program konuklardan gelen soruların cevaplanmasının ardından sona erdi.

Prof. Dr. Orhan Okay Kimdir?

1931 yılında İstanbul’da doğan Okay, Vefa Lisesinin ardından İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi ve Çapa Yüksek Öğretmen Okulu’nun Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. Artvin ve Diyarbakır liselerinde öğretmenlik yaptıktan sonra, 1959 yılında Erzurum Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde asistan olarak işe başladı. 1988 yılında Profesör unvanını kazanan Okay, 36 yıl çalıştığı Atatürk Üniversitesi’nden 1994 senesinde ayrılarak, Sakarya Üniversitesi’nde çalışmaya başladı. 1996 yılında emekli olduktan sonra çeşitli dergi ve gazetelerde sayısız makaleler kaleme aldı. 13 Ocak 2017 tarihinde İstanbul’da hayata veda etti.

- REKLAM-
İlginiz Çekebilir

Son Eklenen Haberler