30.8 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 14, 2024
Booking.com
Ana SayfaSağlıkYolun Sonu Sallanan Dişler

Yolun Sonu Sallanan Dişler

Özel Alkan Diş Polikliniği Diş Eti Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Periodontolog Dr. Muvaffak Günay, dişeti problemlerinin önemsenmesi gerektiğini ve sonuçlarının tüm dişlerin kaybı gibi trajik olabileceğini söyledi.

SALLANAN DİŞLER KADERİNİZ DEĞİL

Dişeti hastalıklarının sonucunda ne gibi durumlar ortaya çıktığına dair bilgiler veren Dr. Muvaffak Günay, “Çoğu insan orta yaşlarda yetersiz fırçalama alışkanlığı, sigara kullanımı, genetik yatkınlık gibi nedenlerden dolayı dişeti problemleri yaşarlar. Bu problemler kendini ağız kokusu, dişeti kanaması, dişeti çekilmesi gibi durumlarla belli eder. Ancak çoğu hasta bu problemleri günlük hayatını çok etkilemediği ya da şiddetli bir ağrı yapmadığı için önemsemez. Ne zaman ki belli bir yaşa gelir, (40 yaş üstü) dişlerinde sallanma, dişeti iltihapları ve ağrılar oluşmaya başlar; o zaman bir diş hekimine gider. Bu dönemde doğru bir tedaviyle karşılaşmazsa, basit bir diştaşı temizliği ile geçiştirilirse, bir de üzerine diş eti tedavi edilmeden kaplamalar yaptırırsa kendini bir anda dişsiz kalmış durumda bulur. Etrafınızda birçok insan damak (Total Protez) kullanıyordur. Birçok insan yüksek paralar ödeyerek, birçok implant yaptırarak diş edinmeye çalışıyordur. Bu hastaların tümüne yakın büyük bir bölümü dişlerini periodontal (dişeti) problemlerle kaybetmiştir” dedi. .

NE YAPILMALI?

Son olarak dişeti problemleri yaşayan hastaların izlemesi gereken yol hakkında bilgiler veren

Dr. Günay , “Maalesef dişler sallanma durumuna geldiğinde yapılabilecek pek bir şey kalmıyor. Yani o diş için yolun sonu geliyor. Ancak dişler henüz sallanmıyorsa, yeterli kemik desteği mevcutsa, yapılacak tedavilerle dişeti sorunları çözülebiliyor ve dişler uzun yıllar hastanın kullanabileceği şekilde ağzında korunabiliyor. Bu sebeple dişeti kanaması, ağız kokusu, dişeti çekilmesi gibi problemler yaşayan hastaların bu durumu önemsemelerini ve mutlaka uzman bir diş hekimine muayene olmalarını öneririm” dedi.

- REKLAM-
İlginiz Çekebilir

Son Eklenen Haberler