Gönül gençleri Bursa ve Çanakkale’yi gezdi

Erdemliler Derneğinin, TC İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla ilişkiler genel müdürlüğü tarafından desteklenen GÖNÜL GENÇLERİMİZ projesi kapsamında  Gönül Gençleri Bursa ve Çanakkale gezisine katıldılar.

35 Kız 35 Erkek  gencin katılımı ile gerçekleşen gezi  7 Mart 2020 Cumartesi günü BURSA Ulucamide sabah namazı ile başladı. Gönül Gençlerimiz  ve Gönül kızlarımız olmak üzere 2 grup ve 2 rehber eşliğinde gerçekleştirilen Bursa gezisi kapsamında Osmanlı devletinin kurucusu Osman beyin türbesi olmak üzere Osmanlıyı cihan devleti yapan şahsiyetlerin türbeleri ziyaret edilip dualar okundu.  Osmanlı devletinin kurucuları örnek gösterilerek gençlerimize hayallerini ecdadımız gibi büyük tutmalarını fikri verildi. Bursa 1326 Panoroma müzesininde ziyaret edilmesinden sonra Çanakkale’ye hareket edildi. Gece Çanakkale’de konaklandı ve Çanakkale proğramı 8 mart 2020 Pazar günü sabah 08.00´de başladı. Şehir turu ile başlayan ilk gezintide gençler Truva atını da görme fırsatı elde ettiler. Feribotla Gelibolu yarımadasına geçildikten sonra şehitlik ziyaretleri  Rehberler eşliğinde Kilitbahir kalesinden başladı ve sırasıyla şehitlikler ziyaret edildi. 57.alay şehitliğinde ise  toplu dua yapıldı.  Saat 17.30´a kadar ziyaret edilen  şehitliklerden sonra Gelibolu merkezde bulunan  bulunan Mevlevi hane ve Bayraklı Baba türbesi de gezi kapsamında ziyaret edildi.

Konuyla ilgili bilgi veren Proje koordinatörü Hasan Karadayı “Çok keyifli ve dolu dolu bir tarih kültür gezisi gerçekleştirdik. Bu gezi ile proje faaliyetleri vesilesiyle oluşan arkadaş grupları dostluklarını birlikte seyahat ederek daha da geliştirdiler ve yeni arkadaşlar da edindiler. Yapılan katılımcı değerlendirmelerinde gençler  proje faaliyetleri ile bir çok şeyi yeni fark ettiklerini ifade etmişler ve gerek arkadaş, gerek komşu ve akrabaları ile ilgili iletişimlerinin canlı tutulması gerektiğini dile getirmişlerdir. Katılımcılardan bu gezi ile tarihe olan ilgilerinin olumsuzdan olumluya dönüştüğünü ifade eden gençlerin de olması gezimizin amacına ulaştığını göstermiştir. Bu vesile ile tüm katılımcı Gönül gençlerimize gönülden teşekkür ederim.”dedi.