Erkeklerde daha sık rastlanıyor

Ege Üniversitesi ÖZEM, kekemelik sorunu olan çocuk ve ailelerine danışmanlık ve konuşma terapisi hizmeti veriyor.

Ege Üniversitesi Özel Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Pelin Piştav Akmeşe, kekemeliğin kesin nedeni tam olarak bilinmemekle beraber genetik, nörofizyolojik ve psikolojik nedenlerin kekemeliğe sebep olduğu belirtti. Kekemelikte genetik ve çevre etkileşimi belirgin olduğunu söyleyen Akmeşe, “Kekemelik sorunu yaşayan bireylerin yüzde 70’inde yakın ve uzak aile bireylerinde kekemelik öyküsü bulunur. Erkeklerde kızlara oranla 3-4 kat daha sık görülür” dedi.

Her 100 çocuktan 5’inde 2-5 yaşları arasında erken dönem kekemelik görüldüğünü söyleyen Doç. Dr. Akmeşe,  erken dönem kekemelik belirtileri gösteren çocukların yüzde 80’inde söz konusu belirtiler kendiliğinden ortadan kalkarken geri kalan yüzde 20’sinde ise sorun ileriki yaşlara kadar sürebilmektedir. Buradaki en önemli nokta, hangi çocuğun kendiliğinden iyileşeceğinin kesin olarak bilinememesidir. Kekemelik davranışlarının ortaya çıkışından itibaren ilk altı aydan sonra devam etmesi halinde desteksiz iyileşmesi zordur. Bu nedenle kekemelik sorunu yaşamaya başlamayan çocukların aileleri vakit kaybetmeden dil ve konuşma terapistine başvurmalıdırlar.  Erken dönemde aile eğitimi ve terapi önemlidir” diye konuştu.

“Başarıyı etkilediği gibi, akran zorbalığına da maruz kalabilirler”

Doç. Dr. Akmeşe, “Kekemeliğin şiddeti ortama, duruma ve kişilere göre değişiklik gösterir. Bu nedenle çocuğun sosyal gelişimini, eğitim hayatının olumsuz etkileyen kekemelikte erken müdahale ile çocuğa ve anne babasına sağlanan destek akıcı konuşmanın geliştirilmesinde etkili olmaktadır. Ayrıca kekemelik akademik başarıya ve sosyal iletişimi olumsuz etkiler. Kekemelikte olumsuz algılanma korkusu nedeni ile konuşmaktan kaçınma davranışı ile sık karşılaşılmaktadır. Bu kaçınma davranışları bir harften, bir kelimeden kaçınmak olarak ortaya çıkabileceği gibi, belirli yerlerden uzak durmak bazı bilgileri vermekten kaçınmak gibi sosyal yaşamı etkileyen durumlar olarak da kendini gösterebilmektedir. Bu kaçınma davranışları çocuklarda ve yetişkinlerde anksiyeteye ve sosyal fobiye neden olabilmektedir. Tüm bunların yanı sıra kekemelik sorunu yaşayan öğrenciler okul döneminde çok sık akran zorbalığına da maruz kalıyor” dedi.

Ege Üniversitesi Özel Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde kekemelik sorunu olan çocuk ve ailelerine, yetişkin kekemelik sorunu olan bireylere hem danışmanlık hem de konuşma terapisi hizmeti verildiğini belirten Doç. Dr. Akmeşe, “Kekemelikte uygulanan konuşma terapisinde; konuşma akıcılığını artırmak, etkili iletişimi geliştirmek, çocukların okula, yetişkinlerin işe problemsiz devam etmesini ve sosyal aktivitelere rahatlıkla katılmalarının sağlamak amaçlanır” diye konuştu.

- REKLAM -

Son Haberler

Eksik Dişlerin Sağlığımıza Etkileri

Çoğu zaman eksik dişlerle hayata devam etmenin önemi hem genel hem de ağız sağlığımıza olumsuz etkileri önemsenmez. Halbuki ihmal...

En çok okunanlar