32.5 C
İstanbul
Cuma, Temmuz 19, 2024
Booking.com
Ana SayfaYaşam“Türk Mutfağı” bu şenlikte görücüye çıktı!

“Türk Mutfağı” bu şenlikte görücüye çıktı!

Dünyanın en büyük gıda hareketi Slow Food’a üye olan Narlıdere’de Hemşehri Lezzetleri Tadım Şenliği gerçekleştirildi. 30 dernek, Ahmet Piriştina Demokrasi Meydanı’nda yöresel yemeklerini sundu. Binlerce vatandaş alana akın etti. Başkan Ali Engin “Narlıdere’yi bir Gastronomi Kasabası’na dönüştüreceğiz” dedi.

30 DERNEK KATILDI
Geçtiğimiz günlerde Slow Food Birliği’ne dahil olan Narlıdere’de, “İyi, Temiz, Adil ve Gerçek Gıda” parolasıyla yürütülen çalışmalar hızlandı. İlçede faaliyet yürüten 30 dernek, Hemşehri Lezzetleri Tadım Şenliği’nde buluştu. Ahmet Piriştina Demokrasi Meydanı’nda kurulan stantlarda, Türkiye’nin farklı bölgelerinden il ve ilçelerin yöresel yemekleri sunuldu. Binlerce Narlıdereli alanda buluştu.

TADIMLAR GERÇEKLEŞTİ
Etkinliğe; Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin, eşi İlke Engin, CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan, Slow Food Türkiye kurucularından Nedim Atilla, Slow Food Narlıdere Kurucu Lideri Tuna Türksever, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Stantlarda, yöresel gıdaların tadımları gerçekleşti. Gazeteci- Yazar Ali Ekber Yıldırım da yeni kitabı Üretme Tüket için imza etkinliği yaptı.

“GASTRONOMİ KASABASI NARLIDERE”
Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin “Narlıderemizi bir Gastronomi Kasabası yapmak için çalışıyoruz. Slow Food anlayışı ile hareket etmeye, yöresel lezzetlerimizi Türk ve Dünya Mutfağı’na sunmak için bu tür etkinlikler düzenlemeye devam edeceğiz” dedi.

CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan “Yöresel lezzetleri keşfederek Slow Food’a uygun olarak yaşamımızı düzenlemeliyiz. Bu farkındalık etkinliğine katkı koyan herkese çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Slow Food Türkiye Kurucularından Nedim Atilla “Kısa süre önce kurulan Narlıdere Slow Food Birliği, güzel bir etkinlikle yola çıktı. Türkiye’nin tüm renklerini buluşturmanın mutluluğunı yaşıyoruz” dedi. Gazeteci Ali Ekber Yıldırım da bu hareketin tüm ülkeye yayılması gerektiğini söyledi.

- REKLAM-
İlginiz Çekebilir

Son Eklenen Haberler