32.5 C
İstanbul
Cuma, Temmuz 19, 2024
Booking.com
Ana SayfaEğitimTelevizyon ve Bilgisayar Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Televizyon ve Bilgisayar Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Altınküre İlkokul Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmeni Gizem Turan, çocukların doğru bir şekilde  televizyon ve bilgisayar kullanımları hakkında açıklamalarda bulundu.

Televizyon ve Bilgisayar Doğru Kullanılmalı

Gündelik hayatımızın bu kadar içine girmiş, televizyonu ve bilgisayarla  artık yaşantımızın bir parçası olarak görüyoruz diyen Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmeni Gizem Turan, ‘’Çocuklarımızı tamamen bunlardan uzak tutmak ne doğru ne de mümkün. Bu nedenle televizyon ve bilgisayar oyunları karşısında geçen sürenin ve içeriğinin önemi çok büyük. Burada dikkat edilmesi gereken nokta; çocuklarımızın televizyon ve bilgisayar kullanımı konusunda bilinçlendirilmelerini ve seçici davranmalarını sağlamanın önemli olduğudur’’ dedi.

İnternet Kullanımının Sınırları Belli Olmalı

Bilgisayar kullanımı, 7 yaş üstü çocuklar için günde maksimum 30 dakika olmalıdır ve bu sürenin aşılmamasına çok dikkat edilmelidir diyen Gizem Turan, ‘’TV kullanımı ise bu sürelerin iki katı olarak belirlenebilir. Mutlaka sınırları belli olan bir şekilde internet kullanımına izin verilmeli ve aile filtreme sistemi mutlaka kullanılmalıdır. Bilgisayar, ortak kullanılan odaya alınmalıdır. Bilgisayar çocuğun odasında ise bilgisayarın ekranı kapıdan bakıldığında görünür şekilde yerleştirilmeli ve bazen kontrol edilmelidir. Çocuğunuzun, televizyon ve internet kullanımına, ödev yapma ve odasını toplama vb. sorumluluklarını yerine getirdiğinde izin verilmelidir. Çocuğunuzun TV ve bilgisayarla geçireceği zamana alternatif olacak boş zaman aktiviteleri (spor, arkadaş ilişkilerinin geliştirilmesi, müzik aleti çalmak vb. ) oluşturulmalıdır. Bunları yaparken anne-baba, model olmayı unutmamalıdır’’ şeklinde konuştu.

Evde Huzurlu Olmak İçin Öneriler

Turan, açıklamarını şu şekilde tamamladı;

‘’Yapılan bir araştırmada ailelerden bir ay boyunca evlerinde televizyon seyretmemeleri istenmiştir. Bir ay sonunda aileler;

Evlerinde daha huzurlu ve rahat bir ortam olduğunu, Çocuklarının kendilerine daha fazla yardım ettiklerini, Aile bireylerinin ilişkilerinde büyük ölçüde ilerleme olduğunu, Çocukların değişik, yaratıcı oyun ve etkinliklere ilgilerinin arttığını, Yemek saatlerinin daha eğlenceli geçtiğini paylaşmışlardır.

Neden bu ailelerden biri de sizin aileniz olmasın?’’

- REKLAM-
İlginiz Çekebilir

Son Eklenen Haberler