32.5 C
İstanbul
Cuma, Temmuz 19, 2024
Booking.com
Ana SayfaYaşamTaksim'de Geçici Sergi Platformu açıldı

Taksim’de Geçici Sergi Platformu açıldı

İBB, şehrin kalbinin attığı alanları “İstanbul Meydanlarına Kavuşuyor” projesiyle yeninden canlandırıyor. Proje kapsamında, geniş katılım ve ortak akılla tasarlanan etkinlikler yapılacak. Taksim Meydanı’nda bu amaçla inşa edilen açık ve kapalı gösterim alanı bulunan Geçici Sergi Platformu hizmete girdi. 652 bin liraya mal olan Platform, daha sonra sökülerek şehrin çeşitli meydanlarında İstanbulluları kültür ve sanatla buluşturacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İstanbul’un buluşma noktaları olan meydanlara yeniden kimlik ve estetik kazandırmak için “İstanbul Meydanlarına Kavuşuyor” projesini hayata geçiriyor. Projeyle, meydanların katılımcı bir anlayışla dönüşümünü sağlamak için en iyi çalışmaların konuşulacağı yarışmalar yapılacak.

“Taksim Meydanı Uluslararası Kentsel Tasarım Yarışması” ile başlayan bu süreçte etkinliklerin yapılması ve görüşlerin paylaşılabilmesi için Geçici Sergi Platformu açıldı. Sergi ve toplantıların düzenleneceği, meydana yeni soluk kazandıracak projelerin konuşulacağı Geçici Sergi Platformu, 652 bin liraya mal oldu. Platform, daha sonra sökülerek şehrin çeşitli meydanlarında da İstanbulluları kültür ve sanatla buluşturacak.

“MEYDANLAR, DEMOKRASİLERİN FİLİZLENDİĞİ ALANLAR”

Taksim Meydanı’nı ziyaret ederek Platformu inceleyen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, meydanların demokrasilerin filizlendiği alanlar olduğunu belirterek, kentteki meydanların yeniden hak ettiği değere kavuşacağının altını çizdi.

Başkan İmamoğlu, bu kapsamda çalışmalara Taksim Meydanı’ndan başladıklarını ve Bakırköy, Üsküdar-Salacak-Harem kıyı bandı ve Kadıköy Meydanı’nın yarışma yöntemi ile belirleneceğini açıkladı. İmamoğlu’nun işaret ettiği çalışmalardan ilki İstanbul ve Türkiye’nin sembol noktalarından Taksim Meydanı’nda gerçekleştiriliyor.  “Taksim Meydanı Uluslararası Kentsel Tasarım Yarışması”nda belirlenen sergi, toplantı ve proje sunum gibi etkinliklere ev sahipliği yapacak “Geçici Sergi Platformu” hizmete girdi.

İLK SERGİ ‘İSTANBUL’UN KALBİ TAKSİM’

Geçici Sergi Platformu, 253 metrekarelik alana kuruldu. Açık alanı, merdivenli bir oturma düzeni ile tasarlandı. Kapalı alan ise sergilerin yapılabileceği şekilde hazırlandı. Platformda,  İstanbul Araştırmaları Enstitüsü ile ortak yürütülen çalışma kapsamında “İstanbul’un Kalbi Taksim” isimli sergi gerçekleştiriliyor.

- REKLAM-
İlginiz Çekebilir

Son Eklenen Haberler