21.5 C
İstanbul
Çarşamba, Eylül 27, 2023
Booking.com
Ana SayfaYaşamSpora dışarıda devam

Spora dışarıda devam

Türkiye’nin en büyük spor kulübü zinciri Mars Sportif, ‘Dışarıda’ konsepti ile sporu açık havaya taşıdı. Uzman eğitmenler eşliğinde tüm MAC ve MACFit kulüpleri tarafından haftada iki gün düzenlenen aktiviteler, koşudan yürüyüşe, pilatesten fonksiyonel antrenmana kadar keyifli bir spor deneyimi yaşatıyor. MACFit Eğitmeni Anıl Altuntaş, pandeminin başından bu yana popülerliği artan koşunun faydalarını şöyle anlattı: “Haftada 30 dakika koşmak uyku kalitesini artırmanın yanı sıra kas-iskelet sistemini güçlendiriyor. Ayrıca kalp-damar sağlığının da iyileşmesine yardımcı oluyor.”

Türkiye’nin 12 şehrinde hizmet veren MAC ve MACFit markaları, üyelerini açık havada sporla buluşturuyor. Pandeminin başından itibaren online mecralarda uzman eğitmenler eşliğinde gerçekleştirdiği canlı yayınları zenginleştiren Mars Sportif, şimdi de ‘Dışarıda’ konsepti ile sporu açık havaya taşıdı. Tüm MAC ve MACFit kulüpleri tarafından haftanın iki günü belirli saatlerde uzman eğitmenler ile düzenlenen aktiviteler, koşunun yanı sıra yürüyüş, pilates ve fonksiyonel antrenmanı da içeriyor. Üyeler, mobil uygulama üzerinden etkinlik detaylarını inceleyip rezervasyon yaptırabiliyor.

Evde hareketsiz kalmak istemeyenlere keyifli bir atmosferde spor deneyimi yaşatan konsept, koşuya ilgi duyanlara da hitap ediyor. MACFit Eğitmeni Anıl Altuntaş, açık havada koşmanın hava sıcaklıklarının da artmaya başlamasıyla hayli popüler olduğunu söyledi. Koşunun vücuda ve zihne iyi geldiğini belirten Altuntaş, “Üç hafta boyunca haftada 30 dakika koşmak bile uyku kalitesini artırıyor. Bunun yanında kendimizi daha iyi hisseder, kas-iskelet sistemimizin güçlendiğini fark ederiz. Uzmanlar koşunun faydaları arasında kardiyovasküler sistemin sağlığını iyileştirmesini de sayıyor” dedi. Altuntaş, koşarken sakatlanma riskini önlemek ve sağlıkla koşu sporuna devam edebilmek için dikkat edilmesi gerekenleri ise şöyle sıraladı:

  • Doğru ayakkabı şart

Koşu için özel olarak tasarlanmış ve ayağa uygun ayakkabı, ayaklara doğru desteği de sağlar. Böylece sakatlık riskinin önüne geçilir, antrenmandan keyif alınır.

  • Isınmayı unutma

Egzersiz öncesi ısınmak, vücudun esnekliğini sağlamak açısından çok önemli. Isınma hareketleri, eklem hareket açıklığını da destekler.

  • Doğru miktarda su iç

Koşu esnasında kaybedilen sıvıyı yerine koymak için doğru miktarda su içmek gerekir. Egzersiz öncesi iki su bardağı ve her 15 dakika koşu için ekstra bir bardak su içilmeli. Susuzluk hissetmesek de egzersiz sonrası su içmeye devam edilmeli.

  • Kendine limit belirle

Koşuya, genel olarak haftada iki ila dört kez, 20 veya 30 dakikalık koşularla başlanmalı. Başlangıç koşu mesafesi 3 ila 6 kilometre arasında olmalı. Düzenli koşmaya başladıktan sonra haftada yüzde 10 mesafe artışı ile koşmaya devam edebilirsin.

  • Yemekten iki saat sonra koş

Koşu antrenmanı ile öğün arasında en az iki saatlik bir boşluk olmalı. Böylece sindirim sisteminin etrafında toplanan kan yeniden kas ve iskelet sistemine yönelmesi için gereken süre geçmiş oluyor. Fakat koşudan hemen önce kaliteli karbonhidrat içeren bir atıştırmalık tüketilebiliyor. Egzersiz sonrası kasların toparlanma sürecini hızlandırması için bir kutu çikolatalı süt gibi dörtte bir oranında protein içeren bir karbonhidrata yönelmek iyi oluyor.

 

- REKLAM-
İlginiz Çekebilir
- REKLAM -

Son Eklenen Haberler