ÖMER UYMALIK; PUTİN’İN NÜKLEER CAYDIRICILIK UYARISI KRİPTO PARA BİRİMLERİNİN DÜŞMESİNE NEDEN OLUYOR

BTC Uzmani ve Kripto Analiz Uzmanı Ömer Uymalık, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle dalgalanma yaşayan kripto piyasasını değerlendirdi.

Bitcoin’in fiyatı pazartesi günü erken saatlerde ivme kazandı ve 38.500 bariyer bölgesini aştığını belirten Ömer Uymalık, “Ancak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in nükleer caydırıcılık uyarısı duyurusundan sonra dalgalanma yaşandı. Bitcoin, 39.500 $ ve 40.000 $’ın üzerine bir yükseliş girişiminde bulunsa da Putin’in Ukrayna’ya saldırmak için yeni Batı yaptırımları karşısında ülkesinin nükleer caydırıcılığına ilişkin uyarı seviyesini artırmasıyla pazar günü %3.65 düşüşle haftayı 37.704 dolardan kapattı” dedi.

Savaş Sürecinde Piyasadaki yeni gelişmeler

Diğer büyük kripto para birimleri için de kasvetli bir oturum olduğuna değinen Kripto Analiz Uzmanı Uymalık, “AVAX %8,07 düşerken LUNA %7,30 düştü. ETH %5,84, SOL %5,12, ADA %3,48, BNB %3,65 ve XRP %3,92 değer kaybetti. 37.500 dolarlık destek bölgesinin üzerinde yeni bir zirve oluşturdu. Bir sonraki kritik destek seviyesi 37.200 dolara yakın, bunun altında BTC 36.500 dolara düşebilir” uyarısında bulundu

Savaş Sürecinde Piyasa Ömer Uymalık

Öte yandan savaş sürecindeki gelişmelere ve gelen haberlerin piyasa güvenini etkilediğini vurgulayan Ömer Uymalık, “BTC genel olarak 38.500 dolar ve 38.800 dolar direnç seviyelerinin üzerinde dengeleniyor. Kripto para birimi 38.800 Doları aşarsa, 40.000 Dolara koşabilir. Bitcoin, 39.360 Dolardaki ilk büyük direnç seviyesine meydan okumak için 38,202 dolarlık pivot noktasını kırmalıdır” dedi.

BTC için Geniş Pazar Desteği Gerekli

Bitcoin için geniş Pazar desteğinin gerekli olduğunu söyleyen BTC Uzmanı Ömer Uymalık, “Dünyanın en çok talep edilen dijital varlığı olan Bitcoin’in, 39.000 dolarlık engeli aşması için geniş bir pazar desteği gerekiyor. Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, piyasanın ilgi odağı olmaya devam edecek. Rusya veya Batının tepkisi, Bitcoin ve diğer büyük kripto pazarının desteğini teste tabi tutacaktır. Bunun yanı sıra, ABD Başkanı Joe Biden’ın pazartesi gecesi yapacağı konuşma ile çarşamba ve perşembe günü FED Başkanı Powell’ın yapacağı açıklamaların, piyasa hissiyatı üzerinde baskı oluşturması bekleniyor” ifadelerini kullandı.

Not: Not: Burada ifade edilen görüş ve değerlendirmeler yazara aittir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak görülmemeli ve her ticari hamlenin risk taşıdığı göz önünde bulundurularak gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra harekete geçilmelidir.

Bir cevap yazın