8.9 C
İstanbul
Cuma, Aralık 8, 2023
Booking.com
Ana SayfaSağlıkKronik Kalp Hastalığı Tedavisi Aksatılmamalı

Kronik Kalp Hastalığı Tedavisi Aksatılmamalı

COVID-19 süresinde kronik rahatsızlığa sahip olan hastaların daha fazla dikkat etmesi gerektiğini, bu hasta gruplarının daha fazla risk altında olduğunu belirten Bursa Çekirge Devlet Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Enis Koçak önemli görüşler paylaştı. 
 
Ülkemizde en sık görülen kronik kalp hastalıkları, koroner arter hastalığı, kalp yetmezliği, hipertansiyon ve aritmi. COVID-19 nedeniyle kronik kalp rahatsızlığı olan hastaların semptomlarının takibi, ilaç dozlarını ve ilaç dozlarının yan etkilerini izlenme sorunu ortaya çıkabilir. 
 
Kronik kalp hastalığı olan kişiler mevcut tedavisini COVID-19 döneminde de sürdürmeli 

Salgın nedeniyle hastanın doktorları ile iletişiminin azalmasıyla psikolojik olarak rahatlamada azalma oluşabileceğini söyleyen Bursa Çekirge Devlet Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Enis Koçak, “Kronik kalp hastalığı olan hastalar mevcut tedavisini COVID-19 döneminde aksatmamalılar. Eğer aksatırlarsa mevcut kronik kalp hastalığına bağlı semptomlar da artar. Kalp krizinde, inmede, ritim bozukluklarında, tansiyon yükselmelerinde ve maalesef ani ölümlerde artış olmaktadır. Bu nedenle hastalar sokağa çıkma yasağı gibi sebeplerle ilaçlarını temin için yakınlarından, belediyelerden ve sosyal derneklerden yardım alabilirler. Zaten raporlu ilaçlarını direkt olarak eczanelerden temin edebilmekteler” ifadelerini kullandı.
 
Tedavinin devamlılığı için hasta yakınlarına düşen sorumluluklar 
 
Tedavinin devamlılığı için bu dönemde hasta yakınlarına düşen sorumluluklar olduğunu dile getiren Koçak“Tedavinin devamlılığı için bu dönemde hasta yakınlarının, hastalarına ilaç temininde yardımcı olması gerekiyor. Ziyaretten daha ziyade telefon ile iletişim kurmalarını ve ziyaret gerekli ise ziyaretin kısa tutulmasını, bu sırada maske ve sosyal mesafenin korunmasını öneriyoruz” dedi.
 
Doktorlarla iletişim halinde olmaya devam edilmeli 

Kronik kalp hastalıkları olan hastalara COVID-19 salgın döneminde sağlıklarını korumak için mecbur değil ise dışarı çıkmamaları, dışarı çıkmaları durumundaysa maske takmaları ve sosyal mesafeye dikkat etmeleri tavsiyesinde bulunan Koçak, “Eller sık sık sabun ile yıkanmalıdır. Yaşam alanları günde en az 3-4 defa havalandırılmalıdır. Uyku düzeni sağlanmalı ve sağlıklı beslenmeli, bol su tüketmeye özen gösterilmelidir. Kontroller yaptırılmalı ve doktorlar ile iletişim halinde olunmalıdır. Çok yoğun olmamak şartıyla egzersiz ve aktivite yapılmalıdır. Zorunlu olarak dışarı çıkılması durumunda ise kıyafetler eve dönünce hemen yıkanmalıdır. Bu dönemde hastalarda gelişebilecek herhangi bir komplikasyonda hemen doktorları ile iletişime geçilmesi gerekmektedir” önerisinde bulundu.

- REKLAM-
İlginiz Çekebilir
- REKLAM -

Son Eklenen Haberler