30.8 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 14, 2024
Booking.com
Ana SayfaEğitimKolay Matematik öğrenme yolları için tavsiyeler

Kolay Matematik öğrenme yolları için tavsiyeler

Matematik dersi çoğu öğrencinin korkulu rüyası. Ancak Matematik öğrenmek düşündüğünüzden daha kolay. Sıfırdan Matematik nasıl öğrenilir? Kolay Matematik öğrenme yolları için Altınküre Fen ve Anadolu Lisesi Matematik Öğretmeni Ayşe Savaş öğrencilere tavsiyelerde bulundu.

Matematik küçük yaşta sayı saymayı öğrenmemizle birlikte hayatımıza giriyor. Daha sonraki okul yıllarında Matematik ile daha yakından tanışıyoruz. Ancak Matematik ile olan ilişkimiz ilerledikçe çoğumuz da pek hoşlanmıyoruz. Sözel derslere yatkın olan öğrenciler için özellikle kaçılan konuların başında geliyor. Böylece okul yılları için Matematik dersleri adeta kabus durumuna dönüşüyor. Birkaç yöntem ile Matematiği daha kolay öğrenmek mümkün. Zaten mantığı kavradıkça karmaşık gibi görünen soruların da rahatlıkla çözülebileceğini göreceksiniz.

Sürekli Tekrar Yaparak Başarıya Ulaşabilirsiniz

Alanında uzun yıllar çalışarak Matematik dersini sevdirmeyi ve öğretmeyi amaç edinen Ayşe Savaş, başarıya ulaşılması için ön yargıların bir kenara koyulması gerektiğini söyledi. Savaş,’’ Geçmiş dönemlerde Matematikten başarısız olmuş olabilirsiniz. Ancak Matematik ile  kaynaşmak için günümüzde hiç bir engel kalmadı. İşe sıfırdan başlanılması gerekiyorsa bunu yapmalısınız. Kendinize bir hedef koymalısınız. Derslerde ezber yapılması asla önerilmez. Bu durum Matematik içinde geçerli. Matematik dersi ezberden uzaklaşarak konuları gözden geçirme, formülleri not etme ve bol soru çözümü ile başarıya ulaşılabilecek bir derstir. Özellikle YKS adayları için önerebileceğim en güzel tavsiye TYT Matematik ile tekrar yapmaya başlamaktır. Bu onların her zaman avantajına olacak ve Matematik dersinde daha iyi olarak başarıya ulaşacaklardır’’ dedi.

Hayatın Her Alanında Karşımıza Çıkıyor

Öğrencilerde  Matematik ne işime yarar diye genel bir algı olduğunu ve ileride karşılaştıkları Matematik problemlerinde zorlandıklarını dile getiren Savaş,’’Öncelikle şu gerçeği göz önünde bulundurmakta fayda var. Matematik hayatın her alanında karşımıza çıkacaktır. Örneğin lise yılları için fizik dersini kavramak için Matematik biliyor olmanız gerektiğini göreceksiniz. Üniversitede istediğiniz bölümü okuyabilmek için gireceğiniz sınavlarda yine Matematik ile iç içe olacaksınız. Bu yüzden Matematik ile aranız ne kadar iyi olursa, ileride o kadar rahat edeceğinizi unutmayın’’ şeklinde konuştu.

- REKLAM-
İlginiz Çekebilir

Son Eklenen Haberler