22.5 C
İstanbul
Salı, Haziran 25, 2024
Booking.com
Ana SayfaSağlıkKalp romatizması nedir?

Kalp romatizması nedir?

Romatizmal hastalıkların en tehlikesi olarak kabul Romatizmal kalp hastalığı diğer adıyla kalp romatizması, beta mikrobuyla sebebi ile ortaya çıkabilir.Yetişkinler kadar bebekleri de etkileyen bu hastalıkla ilgili bilinmeyenleri  Avrasya Hastanesi Kardiyoloji ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ali Bayram anlatıyor.

Romatizma hep duyardık da  bu “Kalp romatizması” nedir?

En basit anlatımı ile kalp kapakçığında oluşan iltihaplanmadır. Romatizmal ateş sonucunda meydana gelen bu hastalık kadın, erkek her cinsiyet ve yaş gurubunda görülebilirken, bebeklerde de sıklıkla gözlemlenen bir hastalıktır.

Üşütmüş olabilir diyerek atlamamak gerekir.

Üst solunum yolları rahatsızlıkları sonrasında meydana gelen iltihaplanma ile beraber gözlemlenir. Özellikle de tedavisi yapılmayan üst solunum yolu hastalıkları 2-3 hafta sonra romatizmal ateşe dönüşerek kalbe kadar ulaşır. Böylelikle de kalp romatizmasını beraberinde getirir.

Nasıl anlayacağız?

Romatizmal kalp hastalığının birçok anlaşılır belirtisi vardır. Belirtileri dikkate alıp en erken zamanda doktora başvurmak çok önemlidir.

 • Nefes almada zorlanma,
 • Kalp ritminde düzensizlik,
 • Kalp çarpıntısı,
 • Göğüs ağrısı,
 • Düşük veya yüksek kan basıncı,
 • Sürekli yorgunluk hissi,
 • Sürekli üşüme hissi,
 • Baş dönmesi,
 • Mide bulantısı,
 • Eklem ağrıları,
 • Bölgesel morarma,
 • Soğuk algınlığı en sık görülen belirtileridir.

Bebeklerimiz ve çocuklarımız da riske ediyor

Kalp romatizması her yaş gurubunda ve cinsiyette de görülse en çok çocuklarda ve bebeklerde gözlemleniyor.  Özellikle çocukluk çağında karşımıza çıkan boğaz enfeksiyonlarında erken teşhis oldukça önem taşıyor. Sıklıkla tekrar eden boğaz enfeksiyonlarında tedavi için geç kalınırsa, romatizmal ateş kalbe ulaşabilir. Üstelik bu yaşlarda kalpte bir rahatsızlık gözlemlenmese bile ilerleyen yaşlarda kalp romatizması belirtileri kendisini gösterebilir. Bu hususta ciddiye alınması gereken en önemli nokta ise erken teşhis için çocuklarda ve bebeklerde kalp rahatsızlığının durumuna göre 6 ayda bir doktor kontrolüne gidilmesidir.

Erken teşhis en önemli tedavi şekli sayılabilir

Birçok hastalıkta olduğu gibi kalp romatizmasında da erken teşhis oldukça önemlidir. Kalp romatizmasında teşhis sürecinde çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Kullanılan yöntemlerde genellikle kan sayımı, EKG, ekokardiyografi ve boğaz kültürü işlemleri uygulanmaktadır.

Tedavi süreci nasıl ilerliyor?

Uygulanan tedavilerin en önemli amacı tekrar oluşabilecek enfeksiyon riskini ortadan kaldırmaktır. Bu sayede kalp ve vücut dinlendirmesi sağlanır. Enfeksiyona neden olan mikrobik sebepleri önlemek için antibiyotik tedavisi uygulanır. Genellikle aspirin, kortizon gibi ilaçlar tercih edilir. Hastalığın sürecine göre penisilin kullanılması gerekiyorsa mutlaka öncesinde hastaya bir test uygulaması yapılmalı, sonuçlar sorun teşkil etmiyorsa bu ilaç kullanılmalıdır. Daha ilerlemiş vakalarda ise cerrahi yöntemlere başvurulabilir.

- REKLAM-
İlginiz Çekebilir
- REKLAM -

Son Eklenen Haberler