32.5 C
İstanbul
Cuma, Temmuz 19, 2024
Booking.com
Ana SayfaYaşamKaan Yavuz, ebeveynlerin aklındaki tüm sorulara yanıt verecek

Kaan Yavuz, ebeveynlerin aklındaki tüm sorulara yanıt verecek

Yıllar içerisinde birçok anne-baba ve bakım veren ile çalışma, tanışma fırsatı yakalayan ve yapmış olduğu psikolojik danışmanlık görüşmeleri, seminer organizasyonları, canlı yayınlar ve eğitim kurumlarındaki çalışmaları sonucunda ebeveynlerin ortak beklentilerini, çatışma ve kaygılarını gözlemleyen Uzm. Psikolog Kaan Yavuz, 23 Şubat 2020’de Sanat Mahal’de düzenlediği tek kişilik psikogösterisinde ebeveynlerin aklındaki tüm sorulara yanıt veriyor.

21. yüzyıldaki teknolojik gelişmeler ve içinde bulunduğumuz çağ itibari ile ebeveynler, akıllarında sıkça yer alan “Muhteşem ebeveyn nasıl olurum?” sorusuna yanıt arıyorlar. Günümüzde her ne kadar aileler bu soruya yanıt bulmak için araştırmalar yapıp, birçok tırnak içinde “uzmanı” takip edip, destek almaya çalışsalar da edindikleri bilgiler farklılaşabiliyor ve doğruyla yanlış ebeveynlerin zihinlerinde daha da karmaşıklaşabiliyor. Dolayısıyla zihinsel anlamda yaşanan kaotik süreçler ebeveynlerin yanlış uygulamalarda bulunmasına neden oluyor. Tam da bu kaosu giderebilmek amacıyla Uzm. Psikolog Kaan Yavuz, anne-babaların akıllarındaki sorulara Podyum Park’ta bulunan Sanat Mahal’de sergileyeceği tek kişilik gösterisinde yanıt vermeye hazırlanıyor. “Muhteşem Ebeveyn Olmak” kaygısını ve bunun yansımalarının ne şekilde olduğunu ebeveynlere gösterisinde aktarmayı hedefleyen Uzm. Psikolog Yavuz, ailelerin merak ettikleri tüm soruların yanıtlarını etkileyici bir akış içerisinde topladığını ve bu yanıtları bilimsel bilgiler ışığında, ebeveynlerin kendi davranış örüntüleriyle yüzleşmelerini sağlayacak şekilde seyirci ile buluşturmaktan keyif duyduğunun altını çiziyor.

Anne-babaların akıllardaki tüm sorular yanıt buluyor…

Uzm. Psikolog Kaan Yavuz’un hazırladığı gösteride ebeveynlerin sıkça sorduğu; yanıt bulmakta ve çözüm üretmekte güçlük çektiği soruların yanıtları ve daha fazlası konu ediliyor. Yavuz; “MEOG adlı Muhteşem Ebeveyn Olmak Gösterimde özellikle; “Çocuğum neden ders çalışmıyor?”, “Çocuğumun elinden tablet, telefon düşmüyor, ne yapacağız?”, “Çocuğum internet/oyun bağımlısı mı?” “Çocuğumda dikkat eksikliği var. Nasıl bir yol izlemeliyiz?”, “Çocuğumun kitap okuma alışkanlığı neden yok?”, “Çocuğum nasıl başarılı olur?”, “Çocuğumun başarılı olması için denemediğim yol kalmadı. Okulda çok sorun yaşıyoruz. Bu durumu nasıl çözüme kavuşturacağız?”, “Çocuğumun korkuları, travmaları var. Ne yapacağız?”, “Çocuğum çok içine kapanık. Hiç arkadaşı yok. Çok endişeleniyoruz.”, “Çocuğum sosyal ortamlarda ve evde saldırgan davranışlar sergiliyor. Nasıl yöneteceğiz?”, “Çocuğum bir türlü mutlu olamıyor. Sorun ne?”, “Çocuğum neden yemek yemiyor?”, “Çocuğum neden sorumluluklarını yerine getirmiyor? Örneğin; dişlerini fırçalamayı hep biz hatırlatıyoruz. Söylemezsek yapmaz. Nasıl öğreteceğiz?” gibi, ebeveynlerin bana danıştığı sorulara ve merak edilen çok daha fazla sorunun cevabına gösterimde yer veriyorum. Ayrıca, “Muhteşem ebeveyn olmak ne derece mümkün?” ve muhteşem olmaktan bizi uzaklaştıran yaklaşımlar neler olabilir hepsine yaşanmış örnekler üzerinden değinerek mümkün ve reel olanı bilimsel bilgiler ışığında izleyicilere sunuyorum.” dedi.

Gösterinin bir diğer amacı da farkındalık yaratmak…

Uzm. Psikolog Kaan Yavuz, günümüz şartları göz önünde tutularak, gelecek için başarılı, mutlu, tutarlı çocuklar yetiştirmek ve “muhteşem ebeveyn olmak” kavramını irdelemek üzere düzenlendiği gösterisinde bir de farkındalık yaratmak istiyor. Öncelikle anne ve babaların çocuklarına iyi rol model olmaları gerektiğini hatırlatan Uzman Psikolog Yavuz; “Ebeveynler aslında muhteşem olmaya çalışırken bazı şeyleri farkında olmadan ve istemeden de olsa kaçırıyorlar. Benim bu gösterimde yaratmak istediğim en önemli farkındalık hedefim ebeveynlerin kendi davranışlarının çocuklar üzerindeki gelişime etkilerini göstermek” dedi. Bebeklik, çocukluk ve gençlik döneminde anne-baba tutumunun önemi, yaşam boyu kalıcılığı, bireyin başarısı, kuracağı ilişkilerin kalitesi, kişide yerleşecek duygular ve travmatik etkilerine değinilerek; tutumların çocuklarımıza bıraktığımız en önemli mirasımız olduğunu gösteride ebeveynlere fark ettirmeye çalışacağının altını çizen Kaan Yavuz, maddi yatırımdan daha önemli olanın duygusal yatırım olduğu bilinciyle annelik/babalık yapmanın hem daha keyifli hem de daha değerli olduğu örnekler üzerinden sergileyeceğini belirtti. “Muhteşem” olamasak bile “Yeterince İyi Anne Baba” olmak için çabalamanın en faydalı yol olduğunu tüm seyircilere aktarmayı başardığında en büyük ve en önemli farkındalığı yaratacağını belirten Yavuz, anne-babalar ve tutarlı yetişmiş mutlu bir gelecek için en önemli aşamanın bu olduğunu ifade etti.

Uzman Psikolog Kaan YAVUZ kimdir?

Bursa’da doğmuş, ilk, orta ve lise öğrenimi Bursa’da tamamlamıştır. İstanbul Kültür Üniversitesi Psikoloji bölümünün ardından yine aynı üniversitede Endüstri ve Örgüt Psikolojisi A.B.D’nda yüksek lisans yapmıştır. Master yaptığı süreçte dil öğrenimi ve çeşitli araştırmalar için bir dönem Kanada’da bulunmuş sonra Bursa’ya dönüp LAYZA Kurumsal Eğitim ve Psikolojik Danışmanlık merkezini kurmuştur. Şu an kendi kurduğu merkezde, çocuk-genç-yetişkin danışan kabul etmekte olan Uzman Psikolog Kaan Yavuz, ayrıca çeşitli eğitim kurumlarında ve şirketlerde eğitimler vermektedir.

- REKLAM-
İlginiz Çekebilir

Son Eklenen Haberler