21.7 C
İstanbul
Çarşamba, Haziran 19, 2024
Booking.com
Ana SayfaSağlıkHemoroid hasta sayısı arttı

Hemoroid hasta sayısı arttı

Covid-19 salgınının etkisiyle uzaktan çalışma modelinin yaygınlaşmasının hemoroid rahatsızlığında artışa neden olduğu belirtildi.

Climed Tedavi Merkezi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Cengiz Aşcı, “Uzun süre boyunca pozisyon değiştirmeden ayakta duran ya da oturan kişiler risk altında. Hareket etmeden saatlerce çalışmak hemoroid rahatsızlığına yakalanma olasılığını arttırıyor.” dedi.

Yanlış bilgilerin hastalığın sürecini etkilediğini belirten Aşçı, hemoroid tedavisinden utanılmaması gerektiğinin altını çizdi. Geleneksel cerrahi yöntemleriyle yapılan tedavilerde uzun istirahat ve iyileşme süreçleri nedeniyle hem hekimlerin hem de hastaların alternatif yöntemlere yöneldiğini söyleyen Op. Dr. Aşcı, “Ameliyatsız ya da minimal invaziv dediğimiz bu yöntemler “infrared (kızılötesi) koagülasyon , RBL (bandligasyon ) ve neolazer teknikleridir. Her 3 tedavide de hastalar kısa sürede normal hayatına dönüyor. Öte yandan hastalığın nüksetme olasılığı da geleneksel yöntemlerle uygulanan tedavilerle aynı oranlara sahip. Hemoroid hastalığına karşı ameliyatsız alternatif tedavi yöntemlerinin başarısı her geçen gün artıyor.” dedi. 

- REKLAM-
İlginiz Çekebilir
- REKLAM -

Son Eklenen Haberler