10.9 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 7, 2023
Booking.com
Ana SayfaYaşamHanuka Bayramı Bebek Parkı’nda düzenlenen etkinlikle kutlandı

Hanuka Bayramı Bebek Parkı’nda düzenlenen etkinlikle kutlandı

Beşiktaş Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iş birliğiyle Musevi vatandaşların Hanuka (Işıklar) Bayramı’nı Bebek Parkı’nda düzenlenen etkinlikle kutladı.

İSTANBUL – Aynı gün Noel Yortusu nedeniyle kilise ziyaretlerinde bulunan Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat Beşiktaş’taki çok kültürlülükten memnuniyetini ifade ederek, “Musevi komşularımızın Hanuka Bayramı’nı kutluyor, yakacağımız Hanuka mumlarından yayılan ışığın insanlığı aydınlatarak kentimize ve ülkemize sevgi, barış ve kardeşlik getirmesini diliyorum’’ dedi.

Işıklar Bayramı olarak da bilinen Hanuka Bayramı için dün akşam Beşiktaş’ta bir kutlama gerçekleştirildi.

Beşiktaş Belediyesi ve İBB iş birliğiyle Bebek Parkı’nda düzenlenen kutlama programı Türk Yahudi Toplumu Eş Başkanı İshak İbrahimzadeh’in yaptığı konuşma ile başladı.

Ardından konuşmasını gerçekleştirmek üzere ev sahibi Beşiktaş Belediye Başkanı sahneye çıkarak şu ifadeleri kullandı.

“Bugün Hanuka Bayramı dolayısıyla bir araya geldik. İçimizdeki ışığın hiç sönmemesi dileğiyle tüm Musevi dostlarımızı sevgiyle, saygıyla selamlıyorum. Güzel Beşiktaşımızın çok kültürlü yapısından, birçok farklı inanca mensup komşularıyla bir arada yaşayabiliyor olmaktan büyük bir onur duyuyoruz. Bu bizim yaşadığımız ilçenin en önemli değerlerinden.

Bu birlikteliği, bu beraberliği ve çok kültürlü yapıyı korumak, güçlendirmek bizim için çok kıymetli. İnsanlığın ortak değerlerini oluşturduğu birikimle geleceğe bu duygularla adımlar atıyoruz. Ben bu kutlamaya katılan bütün komşularımızı, çevre il ve ilçelerden buraya gelen herkesin Hanuka Bayramı’nı tekrardan kutluyorum. Birazdan yakacağımız Hanuka mumlarının içimizi aydınlatmasını, ilçemize, İstanbul’umuza ve tüm ülkemize, dünya halklarına barış, sevgi ve kardeşlik getirmesini diliyorum.’’

Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat’ın konuşmasının ardından Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı da söz aldı. Odabaşı ise yaptığı konuşmada, ‘’Bugün burada dünyanın farklı yerlerinde yakılacak mumların, dünyadaki bütün karanlıkları aydınlatmasını diliyoruz’’ temennilerini dile getirdi.

Rahatsızlığı nedeniyle kutlamaya katılamayan Türkiye Hahambaşısı Rav İsak Haleva video konferans yoluyla evinden etkinlik alanına bağlanarak bu güzel akşamda Hanuka için bir araya gelen tüm Musevi vatandaşların bayramını kutlayarak alandaki herkes için güzel temennilerini dile getirdi.

Kutlama programına İstanbul Vali Yardımcısı Hasan Gözen, Beşiktaş Kaymakamı Önder Bakan, Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Türkiye Katolik Ermeni Cemaati Ruhani Lideri Başepiskopos Levon Zekiyan, Türk Yahudi Toplumu Eş Başkanı İshak İbrahimzadeh, İsrail Türkiye Maslahatgüzarı Irit Lillian, Başkonsoloslar ve çok sayıda temsilci katıldı.

Konuşmaların ardından Hanuka Bayramı’nın son günü nedeniyle sekizinci gecesinde sekiz mum yakılarak dualar edildi. Kutlamaya katılan vatandaşlara da Hanuka’nın sembollerinden Ponçik dağıtımı yapıldı.

- REKLAM-
İlginiz Çekebilir
- REKLAM -

Son Eklenen Haberler