Gül İrepoğlu ile hatıralara yolculuk

Şişli Belediyesi tarafından sosyal medya aracılığıyla düzenlenen ve daha önce Ahmet Ümit, Nazlı Eray, Buket Uzuner gibi edebiyatımızın usta isimlerinin konuk olduğu; “Hatıralara Yolculuk” etkinlikleri hız kesmeden devam ediyor.

Faruk Şüyün’ün hazırlayıp sunduğu ‘Hatıralara Yolculuk’un bu haftaki konuğu, sanat tarihçisi ve yazar Gül İrepoğlu…

Şişli Belediyesi tarafından düzenlenen, Dünya Gazetesi Kültür Sanat Editörü Faruk Şüyün’ün hazırladığı ‘Hatırlara Yolculuk’ etkinliklerinin yeni konuğu;sanat tarihçisi ve yazar Gül İrepoğlu. Şişli Belediyesinin Facebook, Instagram, Twitter ve Youtube hesaplarından canlı yayınlanacak program 21 Haziran Pazar günü saat 14:00’de başlayacak.

İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Bölümü’nü bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Estetik ve Sanat Tarihi Kürsüsü’nde akademik kariyerine başlayan Gül İrepoğlu, 1997’de Sanat Tarihi profesörü unvanını aldı. 26 yıl hizmetten sonra, yazmaya vakit ayırmak üzere üniversiteden erken emekli oldu. 18 ve 20’inci yüzyıllarda Resim Sanatı, Lale Devri, Doğu ile Batının sanatsal ilişkileri ve mücevher tarihi alanlarında çalışmakta olan İrepoğlu’nun, bu konularda çeşitli bilimsel kitapları ve makaleleri bulunuyor.

UNESCO’da aktif görevlere sahip

TRT-2’de, 2005-2007 yıllarında yayınlanan, haftalık “Şehir-Mekan” ve “Sanat-Mekan” programını hazırlayıp sunan İrepoğlu, 2007-2009 arasında da TAÇ Türkiye Anıt Çevre Turizm Değerlerini Koruma Vakfı başkanlığında bulundu. İrepoğlu, 2006 yılından bu yana, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Yönetim Kurulu üyeliğinin dışında bu kurumda, Somut Kültürel Miras Komitesi’nin başkanlığı görevini yürütüyor. İstanbul temalı birçok romanı bulunan İrepoğlu, şu sıralar “Osmanlı Saray Mücevheri” konulu kitabını kitapseverlerle buluşturmaya hazırlanıyor.

Her Pazar saat 14:00’de Şişli Belediyesi Facebook, Instagram, Twitter ve Youtube hesaplarından canlı yayınlanan “Hatırlara Yolculuk” etkinliklerinde sonraki haftaların konukları ise MarioLevi ve Zeynep Oral olacak.

- REKLAM -

Son Haberler

En çok okunanlar