İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bu sonbaharı kaçırmayın

Sıcak günler değil ama Eylülün gelmesiyle yaz bitti, sonbahar mevsimine hoş geldin dedik.

Her mevsimin meyveleri ve sebzeleri, o mevsimin bizler için dezavantaja dönüşecek durumları, birer önleyici ve iyileştirici gücüne de sahip. Sonbahar, kış öncesi bağışıklığı güçlendirmek ve mevsim geçişinde olumsuz etkiler yaratabilecek durumlarda bizlere bir sürü hediye ile geldi.

İşte sonbahar meyveleri ve faydaları:

İncir:

Yaklaşık 800 çeşiti bulunan incir, tam bir hücre yenileyicidir. A,B,C vitaminleri barındırır. Kanserli hücrelerin büyümesine engel olduğu gibi, vücuda giren kolesterolün de kana karışmadan atılmasını sağlar. Çekirdeğinde bulunan yüksek orandaki kalsiyum ve fosfor, kemik ve dişler için oldukça faydalıdır. Antioksidan bir meyve olduğu için yaşlılığı önleyici özelliğe de sahiptir.

Şeker oranı yüksek bir meyve olduğu için diyabetli kişilerin dikkatli tüketmesi gerekir.

Üzüm

Tazesi de kurusu da mucizevi özelliklere sahip olan üzüm, çok güçlü bir antioksidandır. Hafızayı güçlendirmesinin yanı sıra özellikle kırmızı üzüm, kanser hücrelerinin büyümesini de engelleyici özelliğe sahiptir. Sağlıklı kan akışı sağladığı gibi kalp hastalığı riskini de aza indirger.

Mürdüm Eriği

Japon eriği olarak da bilinen mürdüm eriğinin en bilinen özelliği vücut direncini artırmasıdır. Kan yapıcıdır, aynı zamanda düşük glisemik endeksi dolayısıyla kan şekerini dengede tutar. Böbrek ve karaciğer hastalıklarında iyileştirici etkisi vardır. Sindirimi kolaylaştırır. Düzenli tüketimde kötü kolesterolü düşürücüdür.

Kızılcık

C vitamini bakımından zengin
olan kızılcık, özellikle idrar ve solunum yolları enfeksiyonlarına karşı bağışıklık güçlendirici etkiye sahiptir. Ağız ve diş sağlığı, ağızda oluşan yaralar için de iyileştirici olarak kullanılır. Bununla birlikte kilo vermek ve kilosunu korumak isteyenler için de önemli bir besin kaynağıdır.

Hünnap

Yapılan araştırmalara göre kanserli hücreleri azalttığı bilinen hünnap, boğaz enfeksiyonları için de birebir fayda sağlamaktadır. Kemik ve kas kaybını önleyici olarak da kullanılan hünnap, aynı zamanda sindirimi kolaylaştırır, bağışıklığı güçlendirir.

Bilinen önemli bir özelliği de güçlü antidepresan etkisidir.

Böğürtlen

Güçlü antioksidan meyvelerden biri de böğürtlendir. Bunun yanı sıra içerdiği zengin vitaminler dolayısıyla beyni korur, sindirimi geliştirir, kanser hücrelerinin büyümesini ve oluşmasını önler, kalp sağlığını korur.

Elma

Faydaları saymakla bitmeyecek meyvelerden olan elma, anti-kanser özelliğinin yanı sıra parkinson ve alzheimer hastalıklarına karşı da koruyucu etki sağlar. Probiyotik etkisi dolayısıyla bağırsaklarda zararlı bakteri oluşumunu engeller. Bağışıklığı güçlendirir, görmeyi geliştirir, beyaz ve sağlıklı dişler için etkili bir meyvedir. Kilo vermeye yardımcı olan elma, aynı zamanda sağlıklı bir cilt için de tüketilmesi gereken meyvelerdendir.

Armut

Soğutucu etkisinden dolayı ateş düşürücü özelliği vardır. Yüksek oranda doğal enerji kaynağı olan armut, kolesterolü düşürücü, bağışıklığı güçlendirici ve ağrı dindirici özelliklere de sahiptir. Yüksek basınç ve felç riskini de önlemeye yardımcı bir meyvedir.

Nar

Oldukça faydalı bir meyve olan nar, kalp sağlığını korumada, çarpıntıyı önlemede birebir etkilidir. Kanser hücrelerine karşı da savaşan nar, kandaki kolesterolü düşürüp damar sertleşmesini de önleyicidir. Hücre yenileyici etkisinin yanında hücre yenilenmesine de yardımcı olur.

Cennet Hurması / Trabzon Hurması

Tam bir bağışıklık güçlendirici ve antioksidan olan hurma, mide sorunu olanlara tavsiye edilen bir meyvedir. İçerdiği lif oranı sayesinde kilo vermede yardımcı olan bu meyvenin aynı zamanda tansiyon düşürücü etkisi de bulunmaktadır.