Evin e-hali

Fatma Barbarosğlu ve Nazife Şişman’ın birlikte yayınladıkları “Karantina Günlerinde Evin E-Hali” İnsan Yayınlarından çıktı.

Kitap, Barbarosoğlu’nun deyimiyle salgın sürecinde Mart, Nisan ve Mayıs aylarını kapsayan karantina boyunca “‘iki arkadaş’ın e-postalar üzerinden yazıştığı bir mektup” olarak nitelendiriliyor.

Ortaya nasıl çıktığına dair bir açıklama ile başlayan kitap, karantina sürecinde ilk kez yaşanan ve yeniden fark edilen birçok olgu ve olayı yansıtıyor. Evde olmakla evde kalmak arasındaki farktan dijital bayramlaşmaya, tanık olunan 65 yaş ve üzeri yakınların algıları ve yaklaşımlardan ‘Luppo satın alan adam’a, uzaktan çalışmanın kadınlar üzerindeki etkilerine kadar yaşananların aktarıldığı kitapta daha birçok konu ele alınıyor.

Yine Barbarosğlu’nun deyimiyle, “21. yüzyılda dünyanın yarısından fazlası karantina altında yaşarken ekranlardan bize tarihe tanık olduğumuz söylendi. Neyin ne kadar hatırlanacağı ve hatırlatılacağına tarih boyunca muktedirler karar verdi. Biz, tamamlanmamış ve tanımlanmamış bir zamanın içinde, ölümün her gün yeni bir şekilde ‘sahne’lenip anlam değiştirişine, yakınlığın ve uzaklığın,mesafenin ve samimiyetin yeniden inşa edilişine tanık olurken, istedik ki muktedirlerin elinden kurtarabileceğimiz, yarının sosyal bilimcilerinin hiçbir kaynakta bulamayacağı bir ‘ev zamanı’, bizim kelimelerimiz, bizim tasvirlerimizle kayıt altında olsun.”

Fatma Barbarosoğlu

Afyon’da doğdu. Lise son sınıfa kadar İstanbul’da sürdürdüğü eğitimini Afyon Lisesi’nde tamamladı. İ.Ü. Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nü bitirdi (1984). “Tasavvufi Eğitimin Değerlendirilmesi” başlıklı teziyle yüksek lisans eğitimini tamamladı (1987). “Modernleşme Sürecinde Moda-Zihniyet İlişkisi” adlı teziyle sosyoloji doktoru oldu (1994). Yazarlar Birliği tarafında 2000 yılında yılın hikâyecisi seçildi.

Nazife Şişman

Gerede’de doğdu. Boğaziçi Üniversitesi’nde ekonomi okudu. Sosyolojide lisansüstü çalışmalar yaptı. İngilizceden Türkçeye eserler tercüme etti.