Eğitim düzeyi evlilikleri etkiliyor

Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Dr. öğretim üyesi Taylan Acar Türkiye’de kadınlar ve erkekler ve çiftlerin ortak eğitim durumlarının evlenme davranışlarına olan etkisini araştırdı. 

 Araştırma verilerini yorumlayan Acar, ‘’Üniversite mezunu bir kadının artık kendisine ‘Çalışma’’, ‘Arkadaşlarınla görüşme’ ‘Benden habersiz dışarı çıkma’ ‘Bana 3 çocuk doğur’ diyecek bir erkekle evlenmesi zor’’ ifadelerini kullandı.

Daha çok kadınlar odaklı araştırma yaptığını belirten Acar, “Eğitimli kadınların erkeklerden farklı beklentileri oluyor. Üniversiteden mezun olmuş bir kadının artık kendisine ‘çalışma’. ‘arkadaşlarınla görüşme’, ‘benden habersiz dışarı çıkma’, ‘bana 3 çocuk doğur’, ‘annemlerin apartmanında oturalım’ diyecek bir erkekle evlenmesi zor. Dövmek, fiziksel şiddet şöyle dursun. Bu olmuyor demiyorum, tabii ki oluyor. Ama yine de eğitimli kadının beklentileri de değişiyor. Erkeğin eğitimli olmasından bağımsız olarak, eğitimli kadın kendisine ve tercihlerine saygı gösterecek bir eş arıyor. Buna göre eş tercihi yapıyor. Böyle birini bulamasa da daha az eğitimli kız kardeşlerine nazaran evliliğini ertelemeyi veya hiç evlenmemeyi seçebiliyor. Kısacası ‘cinsiyet ideolojisi’ önemli. Bu illaki kadın erkek eşitliği şeklinde anlaşılmak zorunda değil. Yalnızca eğitimli kadınlar evlilik içinde saygı bekliyorlar ve buna cevap verecek erkeklerle evlenmek istiyorlar” şeklinde konuştu.

- REKLAM -

Son Haberler

Çini ve ipekle adım adım UNESCO’ya

BURSA – UNESCO Türkiye Milli Komisyonu, UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı 2021 dönemi için Türkiye’den gönderilecek iki dosyadan birini Bursa olarak...

En çok okunanlar