22.5 C
İstanbul
Salı, Haziran 25, 2024
Booking.com
Ana SayfaYaşamDrone İle İmkansız Görünümlü Çekimler Nasıl Yapılır?

Drone İle İmkansız Görünümlü Çekimler Nasıl Yapılır?

Drone pilotluğu ve drone çekimi yapmak birçok detaya sahip bir konu olsa da püf noktalarına dikkat edildiğinde oldukça keyifli ve heyecan verici bir alan… Sahip olunan drone’un türü, kamera modeli, pilotluk tecrübesi gibi farklı ayrıntılar drone ile yapılan çekimleri etkiliyor. Drone ile yapılan nefes kesici ve imkansız görünümlü çekimleri izlemek tüm drone meraklılarını heyecanlandırıyor ve çekimlerin nasıl yapıldığı konusunda merak uyandırıyor. Hangi drone ile çekim yapılırsa yapılsın belirli noktalara dikkat ederek imkansız görünen muhteşem görüntüler elde etmek mümkün… DJI Türkiye Resmi Distribütörü Karfo Karacasulu, drone meraklıları için imkansız görünümlü çekimler elde etmenin yollarını sıraladı.

Konu, bir profesyonel gibi nasıl takip edilebilir?

Konuyu profesyonelce takip edebilmek için atılması gereken ilk adım, hangi engellerden kaçınmak gerektiğini görmek adına çekim rotasında önceden yürümek ve böylece çekimi en iyi açıdan yakalamak ve izlenmesi gereken rotayı netleştirmek… Konu takibi yapabilmek için rota planlamasından sonra en önemli nokta kamera açısını doğru ayarlamak oluyor. DJI FPV gibi bir drone ile kamera açısı, drone’un hızı ve saldırganlığı üzerinde doğrudan bir etkiye sahip… Doğru gimbal açısını seçmek, doğru çekimi ve doğru havayı elde etmenin anahtarı oluyor. 0-10 derece kamera açısı yavaş uçuş, 11-20 derece kamera açısı hızlı uçuş, 21-45 derece kamera açısı ise aşırı uçma anlamına geliyor. Fakat FPV drone kullanmıyorken de ActiveTrack gibi akıllı uçuş modları ile nesneler otomatik olarak takip edilebiliyor ve aksiyon gerçekleşirken odaklanmaya izin veriyor.

Drone ile sinematik tek çekim nasıl oluşturulur?

İzleyiciyi sahnede yolculuğa çıkaran ve en etkileyici çekim türlerinden biri olan sinematik tek çekimin gerçekleşmesi için en doğru planlamayı yapmak gerekiyor. Sinematik tek çekim yapmak için, kalkıştan önce her şeyi planlamak gerekiyor. Takip edilecek rotadan, oyuncuları ayarlamaya, anı en iyi şekilde yakalamak için gimbalın hangi açıda olması gerektiğini bulmaya kadar… Planlama aşamasında biraz zaman harcamak, drone çalıştırıldığında zamandan ve enerjiden tasarruf sağlayacaktır. 

Drone ile dar alanlarda nasıl uçulur?

Drone ile dar alanlarda uçmak söz konusu olduğunda, pratik yapmak kesinlikle mükemmel sonuçlar almaya yardımcı oluyor. Bununla birlikte, bunu kolaylaştırmak için bazı hızlı ipuçları kullanılabilir. Bu ipuçlarından birincisi, pervane muhafızlarını kullanmak… İç mekanlarda uçuş planlanıyorsa bazı dar alanlardan geçme ihtimali vardır. Kalkıştan önce drone’a pervane koruyucuları takarak pervanelerin korunduğundan emin olmak gerekiyor. Bununla birlikte drone ile düz bir görüş hattında durmak da dar alanlarda uçmayı kolaylaştırıyor. Tüm uçuşlar için kritik olmasının yanı sıra, bu özellikle dar alanlarda uçarken drone’un boşlukla hizalanmasına ve düz bir çizgide uçmasına izin verdiği için oldukça işe yarıyor. Dar alanlar uçuşlarında hayat kurtaran bir diğer ipucu ise geri uçmayı bilmek… Bazen drone’un arkasında değil önünde olmak, kontrollerin tersine çevrileceği anlamına gelir. Bir boşluktan geçerken içgüdüsel olarak sola mı yoksa sağa mı çekileceğini bilmek, başarı ve başarısızlık arasındaki fark olabilir.

- REKLAM-
İlginiz Çekebilir
- REKLAM -

Son Eklenen Haberler