31.4 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 14, 2024
Booking.com
Ana SayfaSağlıkDiş Teline Alternatif Şeffaf Plaklar

Diş Teline Alternatif Şeffaf Plaklar

Özel Alkan Diş Polikliniği Ortodonti Uzmanı Dr. İrem Günay, günümüzde giderek popülerliği artan şeffaf plaklarla ortodontik tedaviler (Aligner() hakkında bilgiler verdi.

DİŞ TELİ OLMADAN ÇAPRAŞIKLIĞI DÜZELTMEK MÜMKÜN MÜDÜR?

Ortodontik tedavilerde tek çözümün diş teli olmadığını belirten Dr. İrem Günay, “Ağız ve Diş Sağlığı farkındalığının artmasıyla birlikte diş çapraşıklığı problemi önem arz etmeye başlamıştır. Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle birçok diş çapraşıklığı diş teli kullanmadan kişiye özgü şeffaf plaklarla düzeltilebilir hale gelmiştir. Metal braketler ve diş telinin görüntüsünden rahatsız olan ve bu sebeple ortodontik tedaviden uzak duran hastalar için şeffaf plak tedavisi konforlu ve estetik bir tedavidir” dedi.

ŞEFFAF PLAK TEDAVİSİNİN AVANTAJLARI NELERDİR

Özel Alkan Diş Polikliniği Ortodonti Uzmanı Dr. İrem Günay şeffaf plak tedavisinin avantajlarını şu şekilde sıraladı:

-İstenildiği zaman çıkarabilir. Bu sayede sosyal hayatınızı etkileyecek bir görüntü oluşturmaz.

-Uygulama açısından diş teline nazaran daha konforludur.

-Ağız kokusu, damağa telin batması, diş fırçalama zorluğu gibi problemlerin önüne geçilmiş olur.

-Tedavisinin son halini önceden bilgisayar ortamda görme şansı sunar.

TEDAVİ SÜRECİ

Son olarak tedavi süreci hakkında bilgiler veren Dr. İren Günay, “Hastalardan alınan ağız ölçüler doğrultusunda bilgisayar ortamında plaklar tasarlanır. Plak sayısı ve tedavi süreci çapraşıklığının şiddetine bağlı olarak değişebilir. Şeffaf plaklar tedavi planlamasına bağlı olarak belli aralıklarla değiştirilerek tedavi tamamlanır. Diş çapraşıklığı olan hastaların tedavisi planlanırken klasik diş teli veya şeffaf plak tedavisinin hangisinin hastaya daha uygun olacağına dair kararı en doğru şekilde ortodonti doktorunuz verecektir.”

- REKLAM-
İlginiz Çekebilir

Son Eklenen Haberler