30.8 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 14, 2024
Booking.com
Ana SayfaEğitim'Çocuklarınıza model olun'

‘Çocuklarınıza model olun’

Şehit Ahmet Akyol İlkokulunda öğrenci velilerine yönelik “Aile İçi İletişim” konulu seminer düzenlendi.

SAKARYA

Şehit Ahmet Akyol İlkokulunda düzenlenen Psikolog/Aile Danışmanı Emre Uludağ’ın konuşmacı olduğu “Aile İçi İletişim” konulu seminere öğrenci velileri yoğun ilgi gösterdi. Psikolog Emre Uludağ  “Sevgili anne/baba çocuğunuz istediğiniz davranışları göstermiyor olabilir. Çocuğunuza ne yapacağını anlatmak yerine gösterin. Siz örnek olun. Çocuklar söylediklerimizden ziyade yaptıklarımızı öğrenirler. Dolayısıyla öğrenmelerini istediğiniz davranışları önce siz sergilemelisiniz. Eğer çocuğunuzun öfkesine hâkim olmasını istiyorsanız, siz de öfkelendiğinizde öfkenizi kontrol edebilmelisiniz. Ailelerinde tanık oldukları davranışlar çocuklar için normaldir ve yeri geldiğinde aynılarını yapacaklardır.” dedi.

Öncelikle model olun!

Çocukların olumsuz davranışlarını düzeltmek için öncelikle model olunması gerektiğini belirten Uludağ, “Çocuğunuzdan yapmasını istemediğiniz davranışları, çocuğunuzun her gün etrafında görüyor olması, özellikle de güvendiği ve sevdiği kişiler tarafından bunların gerçekleştiriliyor olması davranışını değiştirmesini güçleştirir. Çocuklarınızın olumsuz davranışları karşısında onunla konuşabilmek, bu davranışın neden olumsuz olduğunu onunla paylaşmak ve bu konudaki beklentinizi ona açıklamaktır. Bu hem çocuğunuzun neden sonuç ilişkileri kurma yolu ile sosyal yargılama düzeyini geliştirmesine, hem de zihinsel gelişimine yardım eder. Ancak açıklamalar ve uyarılar, bir davranışla ilk kez karşılaşıldığında ve çocuğunuzun yaşına uygun olarak yapıldığında faydalı olur.” diye konuştu.

Katılım Sertifikası verildi.

Seminer sonunda soru-cevap bölümünde velilerin tüm sorularına cevap vermeye çalışan Psikolog Emre Uludağ’a Okul Müdürü Cumhur Karasu tarafından bir buket çiçekle teşekkür edildi ve katılan tüm velilere “Katılım Sertifikası” verildi. Okul Aile Birliği Başkanı Özden Fatma Güngördü Aktaş, “Gerçekleştirmiş olduğumuz bu seminere velilerimizin beklediğimizin üzerinde bir ilgi göstermesi bizi son derece memnun etti. Doğru yolda olduğumuzu görüyoruz. Okul paydaşlarımız arasındaki iletişim ve işbirliğini güçlendirmek için elimizden geleni yapacağız.” dedi. Şehit Ahmet Akyol İlkokulunda velilerden gelen talep doğrultusunda konusu belirlenecek seminerler yıl sonuna kadar düzenli aralıklarla devam edecek.

- REKLAM-
İlginiz Çekebilir

Son Eklenen Haberler