Boronoskopi operasyonları Medar’da yapılacak

Özel Medar Hastanesi Sakarya Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Ahmet Yusuf Azeez Bronkospi Operasyonlarının hangi durumlarda uygulanması gerektiği ve sonrası hakkında bilgilendirmelerde bulundu.
 
Hangi durumlarda uygulanır

Özel Medar Hastanesi Sakarya’da yapılmaya başlanan Bronkoskopi operasyonları hakkında bilgi veren Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Ahmet Yusuf Azeez , Bronkoskopi ile doğrudan doğruya soluk borusu ve broşları tedavi etmenin mümkün olduğunu söyledi. Bronkospinin endikasyonları ve uygulanma süreci konusunda da konuşan  Uzm. Dr. Ahmet Yusuf Azeez, Bronkoskopinin yaygın nedenleri arasında bulunan durumları da şöyle sıraladı:

  • Kalıcı öksürük, kanlı öksürme, hırıltılı solunum, ses kısıklığı, gürültülü nefes alma veya nefes darlığı gibi göğüsle ilgili açıklanamayan semptomlar. Hava yolları problem belirtileri açısından incelenir ve doku (biyopsi) veya sıvı örnekleri alınabilir ve incelenebilir.
  • Enfeksiyon veya kanser
  • Kalıcı akciğer çökmesi (atelektazi) veya akciğerlerdeki küçük hava keselerinin çökmesi bazen bronkoskopi ile değerlendirilir. Bu, kalın mukustan, yabancı cisimden veya tümörden tıkanma adı verilen bir tıkanıklığı ortaya çıkarabilir.
  • Anormal bir göğüs röntgeni, bronkoskopi ile daha yakın tetkik gerektiren problemleri önerebilir. Çoğu durumda, enfeksiyon, kanser veya iltihap belirtilerini aramak için sıvı örnekleri veya biyopsi alınır.

Uygulama süreci

Bronkospi’nin uygulanması konusundan da bahseden Uzm. Dr. Ahmet Yusuf Azeez, “Esnek Bronkoskopi Prosedürü ise şu şekildir. Sedasyon ve anestezi – bronkoskopi özel bir işlem odasında yapılır. Sedasyonla ilgili herhangi bir tercihinizi önceden tartışmalısınız. Çoğu durumda, sizi uykulu ve rahatlamış hissettirmek için işlemden önce ilaçlar verilir. Bu ilaçlar genellikle işlem sırasında olanları unutmanıza neden olur. Bazen genel anestezi kullanılabilir, bu durumda tüm prosedür boyunca bilinçsiz olursunuz.  Boğazın arkası lokal anestezik sprey ile tedavi edilebilir. Bu, işlem sırasında öksürmeyi ve öğürmeyi önlemeye yardımcı olur.  Bronkoskop yerleştirme – Bronkoskopi sırasında buruna veya ağza bronkoskop adı verilen ince bir tüp yerleştirilir. Bronkoskopun ucunda, bir video ekranı çok küçük bir kamera vardır. Bronkoskopi genellikle esnek bir tüp ile yapılır. Bronkoskop, buruna veya ağza yerleştirilecek, ardından boğazın arkasından ses telleri yoluyla ve solunum yollarına doğru yavaşça ilerletilecektir. Bazı insanlar öksürme dürtüsü ya da nefes almak isteme hissi yaşarlar. Ciddi bir rahatsızlık varsa, daha fazla anestezi verilebilir.

Bronkoskop ses telleri arasından geçtikten sonra normal konuşmak zordur. Bu korkutucu olabilir, ancak beklenir ve bronkoskop çıkarıldığında düzelir. Yeterli hava aldığınızdan emin olmak için oksijen seviyeleri her zaman izlenir” dedi.
 

- REKLAM -

Son Haberler

İstanbul notalarla buluşacak

İBB, İstanbulluları açık havada kültür sanat etkinlikleriyle buluşturmak ve sanatçıları desteklemek için yeni bir etkinlik serisi başlatacak. Binlerce müzisyen,...

En çok okunanlar