Bebeğin yemek borusu ameliyatla uzatıldı

Ege Üniversitesinde 1 kg 700 gr.’lık bebeğin yemek borusu uzatma ameliyatı kapalı yöntemle gerçekleştirildi.

Yemek borusu doğuştan kapalı olan bin 700 gram ağırlığındaki bebeğin ameliyatını, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi (EÜTF) Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve ETÜF Hastanesi Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Zafer Dökümcü yaptı.

Yemek borusu kapalı olarak dünyaya gelen bebeklerin tedavisinin uzun süredir yapıldığına dikkat çeken Doç. Dr. Dökümcü, “Yemek borusunun birbirine dikilmesi eskiden açık yöntemle yapılıyordu. Son 20-25 yıldır artık kapalı ameliyatla yapılıyor. Ülkemizde biz de 2000’li yıllarda kapalı ameliyatlara başladık. Tabi bu küçük bir bebeğin göğsünde kapalı ameliyat, normal kapalı ameliyatların daha da üzerinde bir deneyim ve beceri gerektiriyor. Bu hastamız Türkiye’deki en küçük kapalı ameliyatla yemek borusu aşamalı olarak uzatılıp uç uca dikilen bebek. Bu tedaviyi, Türkiye’de en fazla sayıda ve en küçük bebeklere uygulayan merkez de biziz. Bu konuda en önemli şey, bunun tek başına yapılacak bir şey olmaması, bu bir ekip işi. Bu ekibin de başı tabi ki Rektör hocamız gibi yöneticilerimiz. Bize bu imkanları sağlamalarıyla ancak bunlar mümkün. Bu işleri başarabilmeniz ve daha ileri gidebilmeniz için sizden önceki devlerin omuzlarının üzerine çıkmanız gerekiyor. Değerli hocalarımızdan öğrendiklerimizi bugün uyguluyoruz. Anestezi ekibimiz, cerrahi ekibimiz, hastaları ameliyattan sonra takip eden hemşire ve personellerimizle bu tamamen bir ekibin başarısı. Bu konuda da hem yurt içi hem de yurt dışı arenada iddialıyız” dedi.

- REKLAM -

Son Haberler

Eksik Dişlerin Sağlığımıza Etkileri

Çoğu zaman eksik dişlerle hayata devam etmenin önemi hem genel hem de ağız sağlığımıza olumsuz etkileri önemsenmez. Halbuki ihmal...

En çok okunanlar