21.3 C
İstanbul
Çarşamba, Eylül 27, 2023
Booking.com
Ana SayfaMagazinAniden, Tokyo’dan sonra Rotterdam’da!

Aniden, Tokyo’dan sonra Rotterdam’da!

Dünya prömiyerini geçtiğimiz günlerde Asyanın ve Dünyanın önde gelen festivallerinden Tokyo Uluslararası Film Festivalinde gerçekleştiren Melisa Önelin yeni filmi Aniden,” Avrupa prömiyerini 25 Ocak – 5 Şubat 2023 tarihleri arasında Uluslararası Rotterdam Film Festivalinde (IFFR International Film Festival Rotterdam) yapacak!

Yarattığı görüntü ve ses dünyasıyla Tokyoda kendinden söz ettiren ve beğeniyle karşılanan film hakkında en önemli uluslararası sinema televizyon kültür yayınlarından Varietyde yayınlanan röportajda editör Patrick Frater filmi “İnsan kendini Aniden bulduğunda” başlığıyla duyurmuştu. 

Senaryosunu Feride Çiçekoğlu ve Melisa Önel’in kaleme aldığı Aniden” için Film eleştirmeni Adrian Martin, Agnès Varda’nın 5ten 7ye Cleo” filmini anarak Uluslararası Rotterdam Film Festivali sitesinde şunları söylüyor:

Melisa Önel’in filmi Reyhan’ın hassas, büyük ölçüde sözsüz öznelliğinden süzülen ruh halleri ve duyumlarıyla yarattığı kaleydoskopla Krzysztof Kieślowski’nin Mavisini (1993) çağrıştırıyor. Kentsel varoluşun dokuları ve malzemeleri arasına karışan, ve bir görünüp bir kaybolan hayalete benziyor Reyhan. Defne Kayalar’ın performansı Reyhan karakterinin hem sağlamlığını hem de gelip geçiciliğini yakalıyor.”

Başrollerinde Defne Kayalar, Öner Erkan, Şerif Erol, Ayşenil Şamlıoğlunun izlediğimiz kadroda Dilan Çiçek Deniz konuk oyuncu olarak yer alıyor.  Aysel Yıldırım, Mehmet Bilge Aslan, Esra Kızıldoğan’ın rol aldığı filmde dizilerden tanınan çocuk oyuncu Su Çeper de bulunuyor.

Aniden Film ve Vigo Filmin yapımcısı olduğu “Aniden” T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nden yapım desteği almış bir Türkiye – Almanya- Sırbistan ortak yapımıdır.  Melisa Önelin ikinci filmi olan Aniden” in yönetici yapımcılarının arasında Sinan Eczacıbaşı ve Fırat İşbecer bulunuyor. 

Melisa Önel Hakkında:

Melisa Önel, eğitimini Tufts Üniversitesinde Uluslararası İlişkiler alanında tamamladıktan sonra eğitimine İstanbul Bilgi Üniversitesi, Sinema yüksek lisansı ile devam etti. Fotoğraf ve film alanında işler üreten Önelin fotoğrafları birçok uluslararası sergide yer aldı.

Fotoğraf sanatında kullandığı filmatografik görsel anlatımını sinema alanına taşıyan Melisa Önelin 2007 yılında çektiği ilk kısa filmi Omega Fox, Hisar Kısa Film (2007) seçkisinde yer verilen 10 kısa filmden birisi oldu. Ardından ilk Belgesel filmini 2009 yılında çekti. Feminist aktivist Esmeray’ın hayatını konu alan Ben ve Nuri Bala (Me and Nuri Bala) ile 46. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden Altın Portakal ödülü aldı.  Melisa Önel’in ilk uzun metraj filmi olan Kumun Tadı (Seaburners) 2014 yılında Berlin Film Festivali’ndeki dünya galasından sonra Türkiye galasını 33. İstanbul Film Festivali’nde Ulusal Yarışma bölümünde yaptı.

Aniden Film Künye

Yönetmen                         Melisa Önel

Senaryo                              Feride Çiçekoğlu

Melisa Önel

Oyuncular                          Defne Kayalar
                                           Öner Erkan
                                           Şerif Erol
                                           Ayşenil Şamlıoğlu

                                            Dilan Çiçek Deniz
                                            Aysel Yıldırım
                                            Esra Kızıldoğan
                                            Mehmet Bilge Arslan
                                            Su Çeper

Yapımcılar                         Vigo Film (Alara Hamamcıoğlu)

                                            Aniden Film (Melisa Önel)

Ortak Yapımcılar              Zischlermann FilmProduktion
                                            Digitalkraft

Yardımcı Yapımcı             Cine-Sud Promotion

Yönetici Yapımcılar         Sinan Eczacıbaşı

Fırat İşbecer 

Sinematografi                   Meryem Yavuz 

Sanat Yönetmeni             Natali yeres

Kurgu                                  Özcan Vardar

Müzik                                  Branisiav Jovancevic

Ses Süpervizörü Nico Berthold

Ses Tasarım                       Timo Lindemann

Ses Kayıt                            Nenad Sciban 

Casting Direktörü            Ezgi Baltaş

VFX                                      Genius Park 

Yardımcı Yönetmen        Cansu Özaltun

- REKLAM-
İlginiz Çekebilir
- REKLAM -

Son Eklenen Haberler