8 kadından 1’i risk altında

Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı kapsamında etkinlikler düzenleniyor.

Yapılan etkinliklerin hedefinin, sağlıklı bireylerin farkındalığını arttırarak bilinçlendirilmesi, meme kontrollerini düzenli yaptırması, korunmayı artıracak yaşam tarzı değişikliği için yönlendirilmesi olduğunu belirten Prof. Dr. Özsaran, erken tanının ve meme kanseri konusunda toplumsal farkındalık oluşturmanın önemli olduğuna vurgu yaptı.

Prof. Dr. Özsaran, “Meme kanseri, meme dokusunu oluşturan hücre gruplarından birinin değişime uğraması ve kontrolsüz çoğalması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Kadınlarda en sık görülen kanser olup bir kadının hayatı boyunca bu hastalığa yakalanma oranı 1/8 dir. Her 8 kadından biri, meme kanseri olabilme riskiyle karşı karşıya. Erkeklerde nadir olarak görülür, her 100 kadına karşılık 1 erkek meme kanseri tanısı almaktadır” dedi.

Kadınlarda büyük önem taşıyan meme kanserinden korunma yollarından bahseden Prof. Dr. Özsaran, risk faktörlerini azaltacak yaşam değişikliklerinin yanı sıra erken tanı için de bilinçli olunmasının önemine değindi. Bu amaçla kullanılan ve birbirini tamamlayan üç yöntemin olduğunu söyleyen Prof. Dr. Özsaran, kendi kendini meme muayenesi, doktor tarafından yapılan meme muayenesi ve mamografinin, meme kanserinden korunmada en önemli üç faktör olduğunu vurguladı.

Dünya genelinde belirgin bir atış gösteren meme kanserinin erken evrede tedavi edilebilir olduğunu belirten Prof. Dr. Özsaran, “Erken evrede tanı koyulabilmesinin günümüz koşullarında mümkün olması meme kanserinin önemini arttırmaktadır. Risk faktörleri ve erken tanı yöntemleri konusunda toplumun farkındalığını arttırmak ve yaşam tarzında değişiklik yaratabilmek, meme kanserinde erken tanı oranlarını artırmakta böylece tedavi başarıları yükselmekte, hastaların yaşam kaliteleri artmaktadır. Ekim ayı boyunca tüm dünyada yapılan farklı etkinliklerle tüm bu konulara dikkat çekilerek, bireylerin bilinçlendirilmesi amaçlanıyor” diye konuştu.

- REKLAM -

Son Haberler

YADEM’le çocuklar gibi şenler

Sakarya Büyükşehir YADEM’le İl Ormanı’nda yürüyüş, egzersiz ve gün sonunda piknik yapan yaşlılar, eğlenceli ve keyifli bir gün geçirdi....

En çok okunanlar