22.5 C
İstanbul
Salı, Haziran 25, 2024
Booking.com
Ana SayfaSağlık3 KİŞİDEN BİRİ BU NEDENLE HAYATINI KAYBEDİYOR!

3 KİŞİDEN BİRİ BU NEDENLE HAYATINI KAYBEDİYOR!

İstanbul’un ve Türkiye’nin tanınan Kardiyoloji Uzmanı Dr Emre Ertürk uyarıyor “Açıklanan veriler her 3 kişiden birinin kalp ve damar hastalıklarından öldüğünü ve bunun insanoğlunun bir numaralı ölüm nedeni olduğunu ortaya koyuyor.”

“Onca toplumsal uyarı ve ikaza rağmen bu sıralama yıllardır hiç değişmedi” diyor Dr Emre Ertürk.

“Bunun nedeni hazırlıksız yakalanmamız. Yani kalp damar hastası olmamak için elimizden geleni yeterince yapmadığımız gibi başımıza bir olay gelmeden önce bize erken teşhis şansını verecek kontrollerden de kaçınmamız. Devamlı şunu duyuyorum “kalp hastası olsam anlarım”. Hayır maalesef büyük ihtimalle anlayamazsınız. Çünkü kalp hastalıklarının çoğu, kalp krizi bile son ana kadar kişinin hastalığını farkedip bir hekime başvurmasını sağlayacak bir bulgu vermez. Kalp krizi geçiren insanların dahi yüzde 20 sinin kriz geçirdiğini farkedemediğini hesaba katacak olursak şunu diyebilirim ki bir yakınmanız olsun ya da olmasın risk grubunda iseniz mutlaka kendinizi periyodik olarak bir meslektaşıma kontrol ettirin.

KİMLER BU RİSK ALTINDAKİ KİŞİLER DİYE SORACAK OLURSANIZ SÖYLE SIRALAYABİLİRİM.

· Özellikle 30-35 Yaşın Üzerindeyseniz

· Ailenizde Kalp Hastalığı Ya Da Nedeni Belirsiz Ani Ölümler Varsa,

· Uzun Süre Sigara İçtiyseniz,

· Fazla Kilonuz Varsa,

· Ya Da Yüksek Tansiyon  Şeker Hastalığı, Yüksek Kolesterol Gibi Bir Metabolik Hastalığınız Mevcutsa

· Stresli/Evhamlı Bir Karakter Yapısına Sahipseniz,

· Günlük Fiziksel Aktiviteniz Normalden Az Ya Da Çok Zorlayıcı/Yarışmalı Sporlarla İlgileneniyorsanız

· Kalp Ve Damar Hastalıklarına Bağlı Ani Ölüm Dahil Ciddi Durumlar Yaşama Açısından Yüksek Riskli Olabilirsiniz . Bu Nedenle Bir Yakınmanız Olmasa Dahi Periyordik Olarak Kontrolden Geçmenizi Tavsiye Ederim.Ve günün birinde de kalp krizi gibi ciddi bir durum ortaya çıktığında ya da çıkmadan bir süre önce bunun farkına varıp sonuçlarından kurtulabileceğimizi düşünüyoruz. Tabi ki gerçek hayatta işler maalesef bizim kurguladığımız gibi olmuyor.

ÇÜNKÜ;

Kalp ve damar hastalıkları daha önce bu yönde tanı almamış yani sessiz seyrettiği kişilerde genellikle ciddi bir problem ortaya çıkarıncaya kadar pek bir yakınma yada bulguya neden olmaz. Yani genellikle durur durur ve bir anda kalp krizi, ölüm, akciğer ödemi, ritim bozukluğu vs gibi ciddi bir klinik duruma neden olarak görünür hale gelir.”

- REKLAM-
İlginiz Çekebilir
- REKLAM -

Son Eklenen Haberler