31.4 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 14, 2024
Booking.com
Ana SayfaYaşam14 Şubat'ta Kim, Ne Kadar Harcıyor?

14 Şubat’ta Kim, Ne Kadar Harcıyor?

Avantajix.com’un araştırmasına göre, Sevgililer Günü’nde elini cüzdanına en fazla sözlü-nişanlı erkekler atıyor. Flört aşamasında olan erkeklerin bütçesini romantik akşam yemeği; evli erkeklerinkini ise hediyeler sarsıyor.

14 Şubat Sevgililer Günü yaklaştı.

Bu özel günü unutulmaz kılmak isteyenler, en anlamlı hediye için arayışlarını sürdürüyor.

Tabii bir de bu hediyenin günün anlamına özel sunumu var. Bunun da en tercih edilen şekli romantik bir akşam yemeği.

Hediye artı akşam yemeği derken bütçeler epey sarsılıyor, kredi kartı limitleri zorlanıyor.

Türkiye’nin ilk para iadeli alışveriş sitesi Avantajix.com, 14 Şubat Sevgililer Günü’nde kimin ne kadar para harcadığını belirlemek amacıyla üyelerinin bir kısmı arasında anket düzenledi.

Sevgilisi olan bekarlar, sözlü-nişanlı onlar ile evli çiftlerin katıldığı anketin sonuçlarına göre, her 14 Şubat’ta olduğu gibi bu yıl da elini cüzdanına ağırlıklı olarak erkekler atacak.

Erkeklerde partnerine hediye alma oranı yüzde 80 iken bu oran kadınlarda yarı yarıya azalıyor.

14 Şubat’a en fazla anlamı sözlü-nişanlı erkekler yüklüyor. En pahalı hediyeyi onlar seçiyor ve bu hediyeyi lüks ortamlarda sunmanın hazırlığını yapıyorlar.

Sözlü-nişanlı erkekler, hediyeye en az 200 TL bütçe ayırıyor; bu rakamı binlerce liraya kadar çıkaranların oranı ise hiç de az değil. İki kişilik romantik akşam yemeğinin maliyeti de 300 TL’den başlıyor.

Sözlü-nişanlı kadınlar ise hediye için 100-300 TL aralığında harcama planlıyor. Akşam yemeğinin parasını “ben öderim” diyen kadın ise yok denecek kadar az.

Flört aşamasındaki erkekler, hediye konusunda biraz daha rahat görünüyor. 75-100 TL arasında küçük hediyeler planlayan gençler, daha çok hediyenin sunumu için kafa patlatıyor.

Onlar için, hediyenin kaça alındığı değil, nasıl sunulduğu önemli. Çoğunluğu, hediyesini bir notla vermeyi planlıyor.

Flört aşamasındaki erkekler de, akşam yemeği için en az 300 TL’yi gözden çıkartıyorlar.

Kadınlarda ise erkek arkadaşına hediye alma oranı en fazla flört aşamasında görülüyor. Her 10 kadından 6’sı erkek arkadaşına 100-200 TL arasında değeri olan hediye alıyor.

Evli çiftlerde ise hediye almak, ağırlıklı olarak erkeklerin görevi olarak görülüyor.

Ankete katılan erkeklerin yarısı bu özel günde eşine hediye aldığını söylerken, kadınlarda bu oran onda 2’ye kadar düşüyor. Erkekler, hediye için 100-150 TL arasında bütçe ayırıyor.

Evli çiftlerin yüzde 80 gibi çok büyük çoğunluğu, akşam yemeğini evde baş başa yemeyi tercih ediyor.

14 Şubat İçin 7 Öneri

Bu arada henüz hediye konusunda bir fikir üretmediyseniz ya da “Hediyeye ne gerek var aşkımız yeter” diyenlerdenseniz aman dikkat!

Avantajix.com’un önceki araştırmalarında kadınların yüzde 40’ının hediyesiz bir 14 Şubat’ı, ilişkinin bitmesi için gerekçe olarak gördüklerini de unutmamak gerekiyor.

Bu arada uzmanlar, hediye seçimi ve sunumunda zorlananlar için şu önerilerde bulunuyorlar:

* Hediye alırken kendinizi değil, sevgilinizi düşünün. “Ben çok severim” diyerek aldığınız bir hediye sevgilinizin hoşuna gitmeyebilir.

* Parasal değeri düşük olsa bile önemli olan kaça aldığınız değil, o hediyeyi nasıl sunduğunuzdur. Sevgilinin kalbine dokunan bir mektupla, bir notla verilmiş hediye daha büyük anlam ifade eder.

* Teması aşk olan bir günde hediyeyi ihtiyaç giderici olarak düşünmek ters etki yaratabilir. Kadınlar ütü, süpürge vs. gibi elektrikli küçük ev aletlerini; erkekler ise yapı marketlerinden alınacak matkap, tornavida seti gibi ürünleri kesinlikle 14 Şubat’a uygun bulmuyor.

* Sevgiliye taklit, çakma ürün hediye etmekten kesinlikle kaçının. Aldığınız ürünün orijinalliği konusunda içinizde şüphe uyanıyorsa, vazgeçin.

* Hediyenizi sevgiliniz ile baş başa yemek yiyeceğiniz bir ortamda vermeyi planlıyorsanız, gideceğiniz yere rezervasyon yaptırmayı unutmayın. Normal bir günde bile artık birçok yere rezervasyonsuz gidilemez hale gelmişken, böyle özel bir zamanda bu ayrıntıyı kaçırmanız kolay affedilir bir durum olmayacaktır.

* Hediyeyi en uygun fiyata almak önemliyse mutlaka online alışverişi tercih edin. Karşılaştırma siteleri sayesinde alacağınız ürünün en uygun fiyatlı olanını bulmanız mümkün olacaktır. Hediye alacağınız online mağazaya Avantajix.com gibi alışveriş yapan herkese nakit para ödeyen siteler üzerinden giderseniz, hediye tahmininizin ötesinde ucuza gelecektir.* Hediye alma işini asla son dakikaya bırakmayın. Özellikle online alışverişte kargo bilgilerini çok iyi okuyun. 14 Şubat’tan önce geleceğinden emin olduğunuz hediyeyi sipariş verin.

- REKLAM-
İlginiz Çekebilir

Son Eklenen Haberler